top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

AFRAN: Çağdaş Sanatın Yeni İsmi

Kot Pantolun Parçalarından Doğan Sanat
Çağdaş sanatın sıra dışı isimlerinden Afran. Son dönemde kot pantolon parçalarından tasarladığı, tarihin önemli isimlerini betimlediği büstleri ile gündemde. Michelangelo'nun Davud'u, Dante Alighieri'yi tasvir eden bir heykel bunladan bazıları..


Kot kumaş, Afran'ın içinde yaşadığımız karmaşık dünyada kimliğini ifade edebileceği en sevdiği malzemelerden biri.


Afran bu çalışmalarını;

"Bir sınırlamayı bir fırsata, bir sorunu bir kaynağa dönüştürebilen herkese adıyorum... Hayat bir sanat olsaydı, en yüksek ifadesi tam burada olurdu."

diyerek dönüşümün dışa vurumu olarak tanımladı.


Sürdürülebilir sanat, atık malzemelerin yeniden kullanılması ve sanat eserlerinin yaratılmasında sürdürülebilirlik ilkelerinin uygulanması anlamına gelir. Bu da çevreye duyarlı bir sanat anlayışını teşvik eder ve sanatın doğaya olan etkisini azaltır. 


Geleneksel malzemelerin maliyeti yüksek olabilirken, geri dönüştürülmüş malzemeler genellikle daha ekonomiktir. Bu da sanatın daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. 


Sürdürülebilir sanatın teşvik edilmesi, sanat dünyasında çevreye duyarlı bir bilinç oluşturabilir. Sanatçılar ve sanatseverler, sanat eserlerinin yaratılmasında çevreye duyarlı malzemelerin kullanılmasını teşvik ederek, daha sürdürülebilir bir sanat dünyasının oluşmasına katkıda bulunabilirler. 


Dolayısıyla, Davut Heykeli gibi tarihi bir eserin kot pantolonla yapılması, sürdürülebilir sanatın önemini vurgulayan bir örnek olabilir. Bu tür eserler, hem çevreye duyarlı bir sanat anlayışını teşvik eder hem de sanatın doğaya olan etkisini azaltmaya yardımcı olur.“Sanatımla, dünyamızın dolu olduğu ayrılıklar yerine birleşme noktalarını aramaya daha yatkınım. Benim için kot pantolon, kendi kimliğini şekillendirebileceğin bu tür bir sıfır noktasıdır, evrensel değerler etrafında bir araya gelerek saçma ve eskimiş ayrımları aşarız.” AfranAfran Kimdir?


Afran, Francis Nathan Abiamba, 1987 yılında Kamerun'un Bidjap kentinde doğdu.

Mbalmayo'daki Sanatsal Eğitim Enstitüsü'ne katıldıktan sonra seramik bölümünden mezun oldu.

En büyük tutkusu olan resmi, en büyük Kamerunlu ve Kongolu ressamların atölyelerinde geliştiriyor.

2006 yılında Carrara Güzel Sanatlar Akademisi'nde (Bg) görsel sanatlar profesörü olan Salvatore Falci sayesinde çağdaş sanata açıldı.


Çok sayıda yarışma ve karma sergiden sonra, 2008 yılında köklerini aramak için gittiği Ekvator Ginesi'nin Bata kentindeki İspanyol Kültür Merkezi'nde ilk kişisel sergisini açtı.


Bu sergi, şu anda ikamet ettiği Ekvator Ginesi, Kamerun, İspanya ve İtalya'da bir dizi kişisel ve grup sergisinin kapısını açıyor.


Afrika, Avrupa ve Amerika'da çok sayıda uluslararası sergiye sahiptir.


San Fedele Zanaat Ödülü ve Milano'daki Permanente'nin Liliana Nocera Ödülü de dahil olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal ödül aldı.


Kredisiyle ilgili birçok projesi ve sergisi var, en son hatırladıklarımız arasında: Denim – şık, pratik, zamansız. Tarihi olan mavi kumaş, Basel'deki Spielzeug Welten Müzesi; Pei'nin dünyası. İtalya'daki bir Çin Galerisi'nin kısa tarihi, küratörlüğünü Luca Beatrice, Arsenale di Venezia, Spazio Thetis.


Performanslarında, çeşitli sanatsal diller arasındaki etkileşimler, çağdaşlığın karşılaştığıkarmaşıklıklarla yüzleşmek için bir fırsatı temsil ediyor.


Afran, 2022 Venedik Bienali'nde Kamerun Ulusal Pavyonu'nu temsil eden sanatçılar arasında yer alıyor.DEMIREL


L’IMPERATORE

Commentaires


Top Stories

1/10
bottom of page