top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

İtalyan mahkemesi iş ihlalleri nedeniyle Armani'yi hedef aldı

Roma, 5 Nisan 2024 (AFP) - Cuma günü açıklanan bir karara göre, İtalyan mahkemesi, lüks moda grubu Armani'nin iş yasalarını ihlal eden taşeronları kullanması nedeniyle bir birimini kısmi yargı yönetimi altına aldı.Giorgio Armani'ye ait giysi ve aksesuarların tasarım ve üretimiyle ilgilenen tamamıyla Giorgio Armani'ye ait bir şirket olan Giorgio Armani Operations'ın kendisi doğrudan suçlanmamaktadır.


Ancak mahkeme, tedarikçilerinden biri olan Manifatture Lombarde'nin, Milan bölgesinde Armani çantaları, deri ürünleri ve diğer aksesuarların üretimi için belgesiz göçmen işçileri kullandığını tespit etti.


Bu şirketler, Armani'nin taşeronlarına 93 avroya satılan ve Armani'ye yeniden satılan çantaların yapımı için günde ortalama 10 saat, bazı durumlarda haftanın yedi günü çalışmak üzere insanlara saat başına 2-3 avro (2,16-3,25 dolar) ödüyordu. Müfettişler, 250 avroya satıldığını ve yaklaşık 1.800 avroya piyasaya sürüldüğünü söyledi.

Mahkeme tarafından Cuma günü kamuoyuna açıklanan 3 Nisan tarihli kararda, tedarikçilerle olan ilişkileri düzeltmek için yöneticilerle birlikte çalışacak bir danışmanın bir yıllığına atanmasına karar verildi.


Mahkeme, yargı yönetiminin amacının baskıcı olmadığını, ancak Armani Operasyonlarını suçlardan arındırmak için alındığını belirtti.


Armani ile Manifatture Lombarde arasındaki sözleşme, taşeron kullanımını açıkça yasaklamasına rağmen, Manifatture Lombarde'nin kendi atölyelerinin olmadığı ortaya çıktı.

Firma, üretimi, mahkemenin "Çin atölyeleri" olarak adlandırdığı ve genellikle sağlıksız koşullarda çalışan Çin ve Pakistan vatandaşlarının istihdam edildiği bir yere taşeronluk yaptırmıştı.


Mahkeme, işçilerin, özellikle de beyan edilenden daha fazla saat çalışarak gerçek sömürü koşullarını kabul etmeye zorlandığını belirtti.


Armani Grubu, Milano Mahkemelerinin kararından haberdar olduklarını ve tedarik zincirindeki suiistimalleri en aza indirmek için kontrol ve önlemler aldıklarını belirtti.

Forbes dergisine göre, 89 yaşındaki Giorgio Armani, İtalya'nın üçüncü en zengin kişisi olarak tahmini 11 milyar avronun üzerinde bir servete sahip. (AFP)

Commentaires


Top Stories

1/17
bottom of page