top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

IFM ve Kering, Genç Moda Girişimcileri Senato'da Sorumlu Moda İçin Yenilikçi Çözümler Sundu

Fransız Moda Enstitüsü'nden (IFM) öğrencilerin Sürdürülebilirlik Sertifikası IFM x Kering için hazırladıkları projeler Fransız Parlamentosu'nun üst meclisi olan Senato'da bir defile ile tanıtıldı. Lüks grubu Kering'i temsil eden isim ise Kering'in Sürdürülebilir Kalkınma ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Marie-Claire Daveu idi.IFM x Kering Sürdürülebilirlik Sertifikası 2024. Fotoğraf kredisi: C. Roussel


Altı öğrenci grubu, Senato binasında bulunan prestijli bir jüri ve moda profesyonellerinden oluşan bir izleyici kitlesine proaktif projelerini sundu. Kanadalı profesör Andrée-Anne Lemieux'un rehberliğinde sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak ve geliştirmek için hazırlanan program, IFM'nin tarihinde benzeri görülmemiş bir olaydı.İlk grup, Ganalı tasarımcılarla birlikte yürütülen ileri dönüşüm projesini sundu. Bu projede, dünyanın en büyük ikinci el pazarı olan Gana'nın başkenti Akra'daki Kantamanto Pazarı'na yapılan bir ziyaretten ilham alındı. Ülkede, Batılı ülkelerden gelen tonlarca tekstil atığıyla mücadele ediliyor. Or Vakfı gibi Afrika'daki tekstil üretimine ve sosyal eşitsizliklere karşı mücadele eden bir vakıf ile işbirliği yaparak, ikinci el kıyafetleri geri dönüşüme tabi tutmak ve Ganalı tasarımcıları teşvik etmek için bir çalışma başlatıldı. Bu ortak çalışma, tam döngüsel bir yaklaşımı benimseyen bir geçici mağazada sergilenecek.


İkinci grup, Paris Good Fashion ortaklığıyla sürdürülebilir kalkınmada bilgi ve en iyi uygulamaları paylaşmak için konferanslar düzenledi.

IFM x Kering Sustainability Certificate 2024. Photo credits : F. Julienne.


IFM ve Kering, Fransız Senatosu'nda Yün Mayo Koleksiyonunu Sergiledi


Üçüncü grup ise Woolmark ve Vilebrequin işbirliğiyle hazırlanan yün mayoları sergileyerek dikkat çekti. Bu sunum, erkek şortları üzerinde denenmiş bir sürecin kadın versiyonunu sunuyordu. Yün mayolar, polyester veya diğer petrokimyasallardan türetilen plastik elyafların kullanılmadığı için su kirliliğini önlemeye yardımcı oluyordu. Bu sunum, mayolu modellerin podyuma çıkmasıyla ve seyircileri hayrete düşürmesiyle dikkat çekti. IFM Genel Müdürü Xavier Romatet de mayolu kadınların Senato'da yer almasını övgüyle karşıladı.

Yenilikçi yapay zeka, sorumlu moda eğitimi ve öğrencilerin keşifleriyle dolu bir yolculuk...


Paris'ten Kudüs'e kadar farklı kökenlere sahip bir grup, "Regen-AI" projesiyle üç önemli kavramı bir araya getirdi: ileri dönüşüm, yapay zeka ve sosyal sorumluluk. Bu proje, fazla stoklardan ve organik çam reçinesinden (Pine Tex) elde edilen materyallerle orijinal parçaların oluşturulmasını içeriyor. Ayrıca, yapay zeka kullanarak stoklardan yeni giysilerin tasarlanması ve profesyonel atölyelerle işbirliği yapılması da önemli bir rol oynuyor.


Sorumlu moda konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla beşinci grup, "Küçük Sürdürülebilir Kahramanlar" adlı eğitici ve eğlenceli bir programla çocuklara yönelik bir inisiyatif sundu. Bu program, Senatör Jean Hingray tarafından 21 Mart 2024'te sunulan "Eko-Sorumlu Moda Eğitimi" başlıklı yasa tasarısını destekliyor.


Evsizlik gibi endişe verici bir konuya dikkat çeken son grup, "İnsanlar İnsanlara Yardım Ediyor" projesini geliştirdi. Öğrenciler, evsizlerle buluşarak onların yaşadığı zorlukları anlamaya çalıştılar. ShelterSuit kuruluşuyla işbirliği yaparak, Balenciaga'dan gelen stokları kullanarak barınaklar ve koruyucu örtüler arasında kıyafetler tasarladılar ve bu kıyafetleri ihtiyacı olanlara dağıttılar. Bu inisiyatif, "bir al, bir ver" ruhuyla etiketlenip pazarlanarak tamamlandı.


Jüri üyeleri, bu öğretim yönteminin eylemi kelimelerle birleştiren pedagojisini övdü. Marie-Claire Daveu, bu girişime katılmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "İnsanlara ve gezegene iyi bakarsınız, hayal gücüyle yaratıcılığı birleştirirsiniz. Dünyayı değiştirebilirsiniz." dedi.


IFM-Kering Moda Sürdürülebilirlik Sertifikası'nın bir parçası olarak IFM öğrencileri tarafından geliştirilen altı proje, moda endüstrisi uzmanları ve ortak derneklerin liderlerinden oluşan bir jüriye sunuldu.


👉 Bu yılki jüri şöyleydi:


Jean-Marc Bellaiche, Printemps Group Başkanı


Geoffroy de La Bourdonnaye, UNICEF Fransa Başkan Yardımcısı


Marie-Claire Daveu, Kering Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İlişkiler Direktörü


Guy Morgan, Sürdürülebilirlik Direktörü, Chanel Moda


Anouck Duranteau-loeper, Isabel Marant'ın CEO'su


Françoise Gaill, biyolog, CNRS'de bilimsel danışman ve Okyanus Sürdürülebilirlik Vakfı BaşkanıJean Hingray, Vosges Senatörü ve Kültür, Eğitim, İletişim ve Spor Komisyonu üyesi


Rosalie Mann No More Plastic Vakfı'nın Kurucusu ve Başkanı


Pascal Morand, Fédération de la Haute Couture et de la Mode İcra Kurulu Başkanı


& Xavier Romatet, IFM Dekanı


Jüri ilk kez Palais du Luxembourg'da (Senato) Senatör Jean Hingray'in himayesinde yapıldı.


Kering Hakkında


Küresel bir Lüks grubu olan Kering, Moda, Deri Ürünler ve Mücevherat alanında bir dizi ünlü Evin gelişimini yönetmektedir: Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, DoDo, Qeelin, Ginori 1735 Kering Eyewear ve Kering Beauté olarak. Kering, stratejisinin merkezine yaratıcılığı yerleştirerek, Evlerinin yarının Lüksünü sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde yaratırken, yaratıcı ifadeleri açısından yeni sınırlar belirlemesine olanak tanıyor. Bu inançları imzamızda taşıyoruz: “Hayal Gücünü Güçlendirmek”. 2023 yılında Kering'in 49.000'den fazla çalışanı ve 19,6 milyar Euro geliri vardı.


Comments


Top Stories

1/10
bottom of page