top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

IKEA, Çalışanlarına Ait Eski Üniformaları Ev Ürünleri ve Çantalara Dönüştürerek Sürdürülebilirlik Atılımına Öncülük Ediyor

İç Dekorasyon devi IKEA, son yıllarda çalışanları için tasarlanan yeni üniforma koleksiyonlarını piyasaya sürdü. Ancak bu yeni koleksiyonlarla birlikte, eski üniformaların doğaya zarar vermeden kullanılması için bir yol bulma çabaları da hız kazandı. Atıl üniformaların çöp sahalarına atılması yerine, IKEA, onlara ikinci bir hayat vermek için çözümler aramaya başladı.Bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıkan Växelbruk koleksiyonu, geri dönüştürülmüş IKEA üniformalarından elde edilen kumaşlarla üretilen ev eşyaları ve çantalardan oluşuyor. Bu özel koleksiyon şu anda belirli Avrupa pazarlarında sunulmaktadır.


Örtülerden minder kılıflarına, perdelerden çantalara kadar geniş bir yelpazede sunulan bu koleksiyon, 2020 ile 2022 yılları arasında Avrupa'daki pazarlardan toplanan 300 metrik ton geri dönüştürülmüş üniformanın bir sembolüdür.


IKEA'nın İnovasyon Geliştirme Lideri Luca Clerici,

"Kumaş elyafı üretmek için parçalanıyor, bu da onları doğal olarak daha kısa hale getiriyor" diyerek açıklıyor. "Bu, mekanik açıdan performanslarının azalması anlamına gelse de, diğer tüm yönlerden işlenmemiş malzemelerle aynı derecede iyi performans gösteriyorlar."

Renklendirme sürecindeki zorluklarla karşılaşmalarına rağmen, IKEA, kimyasal işlemleri veya ek maliyetleri istemeyerek elyafları boyamayı tercih etti. Luca Clerici ve ekibi, daha fazla renk seçeneği sağlamak için endüstriyel tekstil fazlalığını kullanma yolunu seçti.


Clerici, "Tedarikçilerden birçok iyi fikir aldık ve sonunda, farklı bir kumaş yaratmaya karar verdik, bu da sarıyı daha az sarı ve maviyi daha az mavi yapmayı içeriyordu" diye açıklıyor.

Tamamen geri dönüştürülmüş bir ürün yaratmanın getirdiği lojistik ve mevzuat zorluklarına rağmen, IKEA bu projeyi titizlikle ele aldı. Avrupa Birliği'nin Atık Çerçeve Direktifi, malzemelerin geri dönüştürülmesi ve yeniden değerlendirilmesi için atık yönetimi ilkelerini özetlerken, IKEA, bu yönergelerin gerekliliklerini karşılamak için çaba sarf etti.


Växelbruk koleksiyonunun geliştirme sürecinde IKEA, yeni üniformaların fazla şeffaf olduğunu ve bu nedenle kullanılamaz hale geldiğini fark etti. Böylece, Clerici'nin ekibi, bu parçaları çantalara dönüştürmek için birleştirdi ve eski üniformaların esnek tişört malzemesini düşük erime noktalı elyaflarla birleştirerek özel bir dokuma hissi yarattı.


IKEA, Avrupa'daki tekstil atık sorununu hafifletmeyi hedefleyen Växelbruk koleksiyonuyla sadece bir adım atmıyor; aynı zamanda sürdürülebilirlik ve döngüsellik konularında daha geniş çaplı projelerin temellerini de atıyor.


Luca Clerici, "Bu proje sayesinde, IKEA'daki daha büyük ölçekli geri dönüşüm ve döngüsellik projelerinin temellerini atmış olduk" diyor.

Son yıllarda IKEA, sürdürülebilirlik ve döngüselliği destekleyen bir dizi programa odaklanarak "hızlı mobilya" imajını değiştirmeye çalıştı. Şirket, ürünlerinin ömrünü uzatmayı amaçlayan "Geri Al ve Yeniden Sat" programını başlattı ve geçtiğimiz yıl CanopyStyle girişimine katılarak ev tekstili için viskon tedarikini sadece orman dostu tedarikçilerden sağlama taahhüdünde bulundu.


IKEA, Växelbruk koleksiyonu aracılığıyla Avrupa'daki tekstil atık sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor. Avrupa Komisyonu'na göre AB, yılda 12,6 milyon metrik ton tekstil atığı üretiyor. Giyim ve ayakkabılar sadece başına 12 kilogram atığa eşdeğer olan 5,2 milyon metrik ton atık oluşturuyor. Ancak şu anda, tüketici sonrası tekstil atıklarının yalnızca yüzde 22'si yeniden kullanım veya geri dönüşüm için ayrı olarak toplanıyor; geri kalanı yakılıyor veya çöp sahasına atılıyor. IKEA, bu rakamları azaltmak ve daha sürdürülebilir bir gelecek için çözümler üretmek için çaba harcıyor.


Comments


Top Stories

1/17
bottom of page