top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Sparxell Sürdürülebilir Bitki Bazlı Pigmentler için 3,2 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Birleşik Krallık merkezli yüksek performanslı ve sürdürülebilir bitki bazlı pigment geliştiricisi Sparxell, toplamda 3,2 milyon dolarlık bir finansman turunu başarıyla tamamladığını duyurdu. Bu finansman turu, tohum yatırımları, hibeler ve ödüllerden oluşuyor.


Görsel bimodahayat


Sparxell, tamamen bitki bazlı selüloz kullanarak doğadaki canlı renkleri kopyalamanın yollarını keşfeden Dr. Benjamin Droguet ve Profesör Silvia Vignolini liderliğindeki Cambridge bilim adamları tarafından 2022 yılında kuruldu. Şirketin temelini oluşturan bu yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen kaynak, atık kollarından çıkarılabilir niteliktedir.


Sparxell, kozmetik, moda, boya ve ambalaj pazarlarında renklendiricilerden sentetik kimyasalların çıkarılmasına yönelik ürünlerin geliştirilmesini ve ticarileştirilmesini hızlandırmak amacıyla 3,2 milyon dolarlık finansman turunun tamamlandığını duyurdu.


Demeter ve Cycle Capital ile L'Oréal'in ana yatırımcısı olarak ortaklaşa yönettiği küresel bir risk sermayesi fonu olan Döngüsel İnovasyon Fonu, Sparxell'in bu finansman turuna katıldı. Diğer katılımcılar arasında Future Communities Capital, yatırımcı PDS Ventures, etki yatırımcısı Katapult, biyoteknoloji ve tüketici sektörleri yatırımcısı Joyance Partners ve iklim yatırımcısı SNOCAP VC yer alıyordu.


Sparxell, renklendirici pazarının 2030 yılına kadar 100 milyar doların üzerine çıkmasının beklendiği tahmin edilen 38 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu Precedence Research verilerine dayanarak belirtti.

Toplanan fonlar, Sparxell'in pilot üretimi desteklemek için üretim kapasitesini genişletmesine, markalarla daha fazla ürün geliştirme ortaklığı sağlamasına, önemli üreticiler ve distribütörlerle daha fazla ürün denemesi yapmasına ve personel sayısını artırmasına olanak tanıyacak. Şirket, üretim kapasitesini artırmak ve ticarileştirmeyi hızlandırmak için önümüzdeki aylarda A Serisi finansman turunu başlatmayı planlıyor.


Sparxell'in kurucusu ve CEO'su Dr. Benjamin Droguet, konuyla ilgili olarak,

"Geleneksel kimyasal renklendiricilerin çevresel zararlara neden olduğunu ve Sparxell'in tamamen biyolojik olarak parçalanabilen ve çevreye zarar vermeyen pigmentler geliştirdiğini" belirtti.

Ayrıca, Sparxell'in bitki bazlı malzemelerinin endüstriyel uygulamalarla nakliye emisyonlarını azalttığını, yerel olarak yetiştirilebilir ve tedarik edilebilir olduğunu ve şirketin halihazırda otomobil üreticileri, üst düzey moda markaları ve kozmetik ürün üreticileri gibi sürdürülebilir renklendiricilere yönelik uygulamalarla ürün inovasyonu ortaklıkları kurduğunu belirtti.


Son olarak, Sparxell'in bilimi, Biyomimikri Enstitüsü'nden aldığı 2023 Umut Işını Ödülü ve Morgan Stanley Sürdürülebilir İşbirliği Ödülü dahil olmak üzere birçok önemli ödül kazandı.


Circular Innovation Fund Kurucu Ortağı ve Yönetici Ortağı Stéphane Villecroze;

"Renklendiricilerin kozmetiklerin bu kadar önemli bir bileşeni olduğu göz önüne alındığında, Sparxell ürünlerinin bu sektörde uygulandığını görmekten özellikle heyecan duyuyoruz," diye ekledi

Bu haber ilk olarak www.bimodahayat.com 'da yayınlanmıştır.

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page