top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Tekstil Geri Dönüşüm Sektörü, İngiltere Hükümeti'ni Kapasite Krizini Önlemeye Çağırıyor

Londra, İngiltere - 7 Nisan 2024 - Tekstil Geri Dönüşüm Derneği (TRA), İngiltere'nin genişletilmiş üretici sorumluluğu (EPR) planını geciktiren işleme tesislerinin kapasite sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm için Hükümeti harekete geçirmek amacıyla bir çağrıda bulunuyor. TRA, ülke çapındaki işleme tesislerinin tam kapasiteye yakın çalıştığını vurgulayarak, bu durumun yardım mağazaları, geri dönüşüm merkezleri ve toplum tekstil bankaları gibi toplama noktalarını tehdit ettiğini belirtiyor.TRA'nın, İngiltere'deki tekstil toplayıcılarının ve ayırıcılarının %75'ten fazlasını temsil eden tanınmış bir ticaret birliği olarak sunduğu verilere göre, tekstil endüstrisi hızla büyüyor ve bu da operasyonel maliyetleri artırıyor ve birçok işletmeyi mali çöküşün eşiğine getiriyor.

TRA, atık tekstillerin toplanmamasının çevre için ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor; mikroplastik kirliliği, su kirliliği ve çöplüklerde biriken tekstil atıkları gibi potansiyel tehlikeler söz konusu.


Küresel ölçekte, tekstil atığı üretimi yılda 92 milyon tona ulaşıyor, bu da önemli bir çevresel sorun oluşturuyor. İngiltere'deki tekstil endüstrisinin yıllık değeri 1 milyar £'dan fazla ve ülke genelinde yaklaşık her 25 işten biri bu sektörle bağlantılı.Bu zorluklara bir yanıt olarak, TRA Hükümeti, tekstil sektörüne müdahale etmek ve düzenlemek için bir EPR planının başlatılmasını talep ediyor. Bu plan, ürünlerin tüm yaşam döngüsünün sorumluluğunu yalnızca tüketicilere veya atık yönetimi yetkililerine değil, üreticilere yükleyerek atık miktarını azaltmayı hedefliyor.


İngiltere'nin geride kaldığını belirten TRA, diğer Avrupa ülkelerinin tekstil atıklarını azaltma amacıyla güncellenmiş bir EPR planı önererek üreticilere ve perakendecilere daha fazla sorumluluk getirmeyi düşündüğünü belirtiyor.


TRA, Hükümetin tekstil atıklarını azaltma ve yönetme konusundaki çabalarını desteklemek ve sektörün sürdürülebilirlik yolunda ilerlemesini sağlamak için işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtiyor.

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page