top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Textile Exchange, Moda Sektörünü Sentetik Elyaf Bağımlılığından Kurtulmaya ve Gerçek Döngüselliğe Geçmeye Çağırıyor

Kâr amacı gütmeyen Textile Exchange "Sentetiğin Geleceği" başlıklı son raporunda, yeni raporunda moda endüstrisini, sera gazı emisyonlarını azaltmak için sentetik elyaf ve tekstillere olan bağımlılığını yeniden değerlendirmeye çağırıyor. Rapor, sektörün, atık akışlarını azaltmak ve "gerçekten kapalı döngü" bir sistem oluşturmak için mevcut fosil yakıt türevi sentetik malzemelerin kullanımının ortadan kaldırılması, yeniden kullanması ve tekstilden tekstile geri dönüşüm teknolojilerini ölçeklendirmeye odaklanması gerektiğini savunuyor.


Textile Exchange, raporunda, kara kökenli malzemelere tamamen geçişin de doğal kaynakların tükenmesine yol açabileceğini kaydediyor. Bu nedenle, rapor, tekstil sektörünün genel olarak yeni malzemelerin üretim hacmini daha da azaltabilecek alternatif yöntemleri hem tanımlamasını hem de bu yöntemlere yatırım yapmasını öneriyor.


Textile Exchange İklim ve Doğa Etkisi Kıdemli Direktörü Beth Jensen: 

"Sektör, yarattığı tekstil atıklarının sorumluluğunu almalı ve gelecek için gerçek anlamda döngüsel bir sistem inşa etmek için üzerine düşeni yapmalıdır. Bunu yapmak için, çıkarılan ve üretilen yeni malzemelerin genel hacmini azaltması ve sentetik malzemelerin kullanıldığı yerlerde yeni fosil yakıt türevi hammaddelerin tedarik zincirine girmemesini sağlaması gerekecek."

Raporun Önemli Noktaları:


  • Moda sektörü, sera gazı emisyonlarının önemli bir kaynağıdır ve büyük ölçüde sentetik elyaf ve tekstillere olan bağımlılığından kaynaklanmaktadır.

  • Yeni, fosil yakıt türevi sentetik malzemelerin kullanımı ortadan kaldırılmalı ve kara kökenli malzemelere tamamen geçiş doğal kaynakların tükenmesine yol açabilir.

  • Sektör, mevcut sentetik tekstil atıklarını yeniden değerlendirmenin ve tekstilden tekstile geri dönüşüm teknolojilerini ölçeklendirmenin yollarını bulmalıdır.

  • Bu, genel olarak yeni malzemelerin üretim hacmini azaltmaya ve daha sürdürülebilir bir tekstil endüstrisi yaratmaya yardımcı olacaktır.

Rapor, moda sektörüne sentetik elyafların geleceği ile ilgili şu adımları atmasını tavsiye ediyor:


  • Yeni, fosil yakıt türevi sentetik malzemelerin kullanımını ortadan kaldırın.

  • Mevcut sentetik tekstil atıklarını yeniden değerlendirmenin yollarını bulun.

  • Sentetikler için tekstilden tekstile geri dönüşüm teknolojilerini ölçeklendirin.

  • Daha sürdürülebilir üretim yöntemlerine yatırım yapın.

  • Tüketicilere daha sürdürülebilir ürünler hakkında bilgi verin.

Textile Exchange, moda sektörünün bu adımları atarak daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerleyebileceğine inanıyor.Textile Exchange Hakkında:


Textile Exchange, ekstil sektöründe sürdürülebilirliği teşvik eden küresel bir kâr amacı gütmeyen kuruluştur. Organizasyon, küresel ölçekte tekstil tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirliği teşvik etmek için işletmelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve hükümetlerle birlikte çalışmaktadır. Textile Exchange, standartlar belirleyerek, araçlar geliştirerek ve sektördeki farkındalığı artırarak bunu yapmaktadır.


Daha Fazla Bilgi İçin:

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page