top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Inditex, Kağıt Ambalajlarda Nesli Tükenmekte Olan Ormanları Kullanmayı Bırakıyor

Zara, Bershka, Pull & Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho ve Zara Home gibi dünyaca ünlü markaların sahibi Inditex Group, önemli bir sürdürülebilirlik adımını atarak, kağıt ambalajlarında nesli tükenmekte olan ve antik ormanları kullanmayı bırakacağını duyurdu.

Inditex, Canopy Planet Society tarafından düzenlenen Pack4Good kampanyasına katılarak, kağıt ambalajlarında geri dönüştürülmüş kağıt hamuru ve kağıt, Yeni Nesil çözümler ve Orman Yönetim Konseyi (FSC) sertifikasyonu dahil olmak üzere sürdürülebilir alternatiflere odaklanmayı taahhüt ediyor.


Moda Sektöründe Önemli Bir Adım


Canopy’e göre moda sektörü, nakliye kutuları, e-ticaret zarfları, kağıt torbalar, askılı etiketler ve karton kutular gibi sarf malzemeleri kullanan büyük bir kağıt ambalaj tüketicisi. Doğal ormanların korunması ve restore edilmesi, iklimi istikrara kavuşturmak ve biyolojik çeşitlilik krizini tersine çevirmek için kritik öneme sahip. Inditex'in bu adımı, bu hedefe ulaşmada önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.


Inditex'in Sürdürülebilirlik Çabaları


Inditex, tekstil ürünlerinde nesli tükenmekte olan ormanların kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik on yıllık bir taahhüde sahip. Şirket ayrıca, Green to Pack (GtP) programı gibi girişimlerle kağıt kullanımını azaltmak için uzun süredir çalışmalar yürütmekte. Bu program, depodan perakendeye kağıt kutuları beş defaya kadar yeniden kullanmayı amaçlıyor. Inditex ayrıca belirli pazarlarda kağıt torba ve zarf kullanımı karşılığında müşterilerden ücret talep eden bir “kendi çantanı getir #BRINGYOURBAGgirişimini de başlattı. Canopy, girişimin müşterileri kağıt torba tüketimini %47 oranında azaltmaya teşvik ettiğini söyledi.


Pack4Good'a Katılım


Inditex'in Pack4Good kampanyasına katılımı, yıllık geliri 287,4 milyar doların üzerinde olan 449 markaya ulaştırıyor. Bu, kağıt ambalaj tedarik zincirinde önemli bir etkiye sahip olacak ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunacağı öngörülüyor.


Canopy İcra Direktörü Nicole Rycroft,

“Inditex önemine sahip bir şirketin “kağıt ambalaj tedarikçilerine, ormanlara bir mola verme ve daha düşük etkili alternatiflere yatırım yapma ve bunları ölçeklendirme zamanının geldiğine dair bir sinyal gönderdiğini” söyledi.

Inditex Sürdürülebilirlik Direktörü Javier Losada ise,

"Inditex nesli tükenmekte olan ormanları tekstil tedarik zincirimizin dışında tutmak için çok çalıştı Şimdi bu çalışmayı, geri dönüştürülmüş içeriğin azaltılması, yeniden kullanılması ve arttırılması yönünde zaten adımlar attığımız ambalajlarımıza kadar genişleteceğiz. Hem israfı azaltan hem de ormanların ayakta kalmasına yardımcı olan Yeni Nesil alternatiflerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, Canopy ile bu çalışmayı yeni bir seviyeye taşımak için devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” Diye belirtti.

Inditex'in kağıt ambalajlarda nesli tükenmekte olan ormanları kullanmayı bırakma kararı, moda sektöründe önemli bir adım. Bu girişim, hızla yok olmaya devam eden doğal ormanları korumaya ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya yardımcı olacaktır.

 

Comments


Top Stories

1/21
bottom of page