top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Beta Gıda, Atık Kağıt Çay Filtrelerini Sanata Dönüştürdü!

Beta Gıda, üyesi olduğu TAİDER (Aile İşletmeleri Derneği) Kültür ve Sanat Komitesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği “Sanayiden Sanata” projesine katılarak, poşet çay üretiminden kalan atık kağıt filtreleri sanat eserine dönüştürdü. Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım öğrencisi Berçem Demir tarafından “Yuva” adını verilen eser, Beta Gıda’nın rooibos, yasemin incisi, mavi kelebek sarmaşığı ve nar çaylarından elde edilen demlerin atık filtreleri ile renklendirildi.Eser, çayın sıcak ve samimi atmosferini ışıkla birleştirerek anlatıyor. Çay demleme ritüelinin içinde barındırdığı anıları ve duyguları çağrıştıran bir atmosfer oluşturmayı hedefliyor. Işığın yansımasıyla filtrelerin dokusunda oluşan desenler, izleyiciyi çay keyfiyle dolu bir yolculuğa davet ediyor. Sıcak ve samimi tonlarıyla, eserin izleyicilere çayın ve birlikte geçirilen keyifli zamanların anılarını hatırlatması amaçlanıyor.


Beta Gıda AR-GE Müdürü Yazgül Uğur, projenin önemini ve Beta Gıda’nın sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetini şu şekilde dile getirdi:


“Üyesi olduğumuz TAİDER ile iş birliğinde hayata geçirilen ‘Sanayiden Sanata’ projesi, atık yönetimine verdiğimiz değeri vurgulayan önemli bir proje oldu. Fabrikalarımızda poşet çaylarda kullanılmak üzere üretilen kağıt filtrelerin bir bölümü kullanılmaz hale geliyor. Biz de atık malzemelerimizin yaratıcı bir şekilde değerlendirilmesi için proje kapsamında Taider ile iş birliği yaparak kağıt çay filtrelerimizin ‘Yuva’ adını verdiğimiz bir sanat eserine dönüştürülmesini sağladık.
Çayın sıcak ve samimi enerjisini ışıkla ve renklerle birleştirerek ortaya koyan eser, aynı zamanda çayın Türk kültüründeki yerine de anlamlı bir çağrışım yapıyor. Türkiye çay sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kuran Beta Gıda olarak, alanında uzman ve tecrübeli Ar-Ge kadromuz ile yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda her yıl önemli Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de yatırımlarımıza ve iş birliklerimize devam edeceğiz.”

“Sanayiden Sanata” Projesi Hakkında


“Sanayiden Sanata” projesi, TAİDER Kültür ve Sanat Komitesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlendi. Projenin amacı, firmaların üretim süreçlerinde ortaya çıkan atıkların sanatsal ve işlevsel ürünlere dönüştürülmesi. Sürdürülebilirlik ve yenilikçilik yoluyla sanayi atıklarının değerli sanat eserlerine dönüştürülmesi amaçlanan projede, çevre bilincini artırmak ve endüstriyel süreçlerde sürdürülebilir uygulamalara teşvik etmek planlanıyor.


Beta Gıda Hakkında


Beta Gıda, Türkiye’nin önde gelen çay üreticilerinden biridir. 1950 yılında kurulan şirket, geniş ürün yelpazesi ile iç ve dış pazarlarda önemli bir yere sahiptir. Beta Gıda, sürdürülebilirlik ve yenilikçiliğe önem veren bir şirket olarak, üretim süreçlerinde çevre dostu teknolojiler kullanmakta ve atık yönetimi konusunda yatırımlar yapmaktadır.

Comentarios


Top Stories

1/17
bottom of page