top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Boyner Grup’tan Geleceğin Kadın Liderlerine Yatırım

Boyner Grup, sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. UNDP iş birliğiyle hayata geçirdiği SHE LAB - Genç Kadınlar için Sürdürülebilirlik Laboratuvarı projesi, kadın profesyonellerin sürdürülebilirlik alanında yetiştirilmesini amaçlıyor. Üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan kız öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek olan bu proje, 18 ay sürecek online eğitimlerle 210 genç kadına ulaşmayı hedefliyor.


Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, projenin toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilirlik hedeflerine olan katkısını vurguladı. Boyner,

“Bu projeyle kadın liderler yetiştirmek için yola çıktık. Entegre düşünme becerilerine sahip, yapay zeka sistemleriyle çalışabilen kadın profesyonellerin yetiştirilmesi, erkek egemen çalışma sisteminin üzerindeki cam tavanları kıracak” dedi.

Sürdürülebilirlik Çalışmalarında Demokrasi İlkesi


Boyner Grup’un sürdürülebilirlik çalışmalarının odağında, iş yerinde demokrasi ilkesi bulunuyor. Strateji ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Elif Ateşok Şatıroğlu, Boyner Grup’un kadın çalışan oranının yüzde 47, icra kurulundaki kadın oranının ise yüzde 60 olduğunu belirtti. Şatıroğlu,

“Kadın girişimcileri ve çalışanları destekleyen projelerimizle toplumsal cinsiyet eşitliği hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Döngüsel Ekonomi ve Yeşil Yatırımlar


Boyner Grup CFO’su Özgür Tokgöz Altun, sürdürülebilirlik çalışmalarının döngüsel ekonomi etrafında şekillendiğini ve yeşil yatırımların önemini vurguladı. Altun,

“2023 yılında metrekare başına düşen enerji tüketimimizi 2012’ye göre yüzde 46 azalttık. Yeşil Çatı projemizle ürettiğimiz enerji miktarını 2,13 GWh’a çıkararak fabrika ve merkez ofisimizin elektrik ihtiyacını karşıladık” dedi.

Boyner Grup, döngüsel ekonomi çalışmalarını her yıl daha ileriye taşımak için çaba sarf ediyor. Altun, “Geri dönüştürülmüş hammadde ve polyester kullanımını artırıyoruz. Müşterilerden iade gelen ürünleri yeniden kullanılır hale getirerek çevresel etkimizi azaltmayı hedefliyoruz” dedi.


Şeffaf ve İzlenebilir Raporlama


Boyner Grup, sürdürülebilirlik yönetiminde şeffaflık ve izlenebilirlik ilkelerine büyük önem veriyor. Tokgöz, “2023 yılında 2,9 milyon pet şişeyi hammaddeye dönüştürdük ve 124 ton karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önledik. Su ve kimyasal tüketimini azaltma çalışmalarımızla da çevresel sürdürülebilirlik hedeflerimize katkı sağlıyoruz” dedi.


Boyner Grup’un SHE LAB projesi ve diğer sürdürülebilirlik çalışmaları, Türkiye’de ve dünya genelinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilirlik alanında örnek teşkil etmeye devam ediyor. Bu projelerle Boyner Grup, sadece finansal destek sağlamayı değil, toplumsal değişimin ve dönüşümün bir parçası olmayı hedefliyor.Comments


Top Stories

1/21
bottom of page