top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Altınyıldız Classics’den Çevreci, Sıradışı Bir Üretim

Altınyıldız Classicssürdürülebilir projelerle adını sıklıkla duyduğumuz markalardan biri. Özellikle “Dünya Yaşasın Diye” adında kurduğu platform çatısı altında üretimin her aşamasını ele alarak sürdürülebilir projeler geliştiriyor. Bu projelerden birini geçtiğimiz günlerde açıklayan marka, sürdürülebilir üretimin farklı yaklaşımlarla nasıl ele alınacağının örneklerinden birini de göstermiş oldu: Tarlada renklendirilen pamuklar..


Tekstil sektöründe ürünün imalat sırasında geçtiği pek çok aşamadan biri de boyama süreci. Bu süreçte kullanılan kimyasallar markadan markaya değişse de, her kimyasalın gerek doğaya gerekse tenimize olumsuz etkisi yadsınamaz bir gerçek. Bu gerçekliği görmezden gelmeyen Altınyıldız, ürettiği çevre dostu proje ile boyama süreçlerine ihtiyaç duymayan, bu sayede su ve enerji tasarrufu sağlayan kendinden renkli pamuk üreterek yeni koleksiyonlarına hayat verecek.


Gelin detayları BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Altınyıldız Classics CEO’su Enis Habif’den öğrenelim:


“Altınyıldız Classics olarak eğitimden geri dönüşüme, üretimden kullandığımız enerjiye, mağaza ve ofislerimize kadar tüm ekosistemimizi sürdürülebilirlik üzerine kurguluyoruz. Çıktığımız bu yolculukta çalışmalarımızı doğaya, insana ve ekonomiye saygılı şekilde yürütmek ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefledik. Bu alandaki tüm çalışmalarımızı da “Dünya Yaşasın Diye” çatısı altında topladık. Şimdi bu büyük çatının altında teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımın bir meyvesi olarak kendinden renkli pamuk üretimine başladık ve ilk hasadımızı da gerçekleştirdik. Ürünlerimizde kendinden renkli pamuk kullanarak kimyasalları, su tüketimini ciddi oranda azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik odağıyla çevre dostu adımlar atan bir marka olarak, teknoloji gücümüzü ne kadar doğayla uyumlu kullanabilirsek çevreyi de o kadar koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Kendinden renkli pamuk üretimimiz de bu vizyonumuzun bir sonucu olarak doğdu. Karbon ayak izimizi azaltan, gelecek nesillerin habitatını korumaya yönelik inovatif uygulamalarla yeni çağın onaran, dengeleyen, öncü markalarından olmaya devam edeceğiz.”

RENKLİ PAMUKTAN ÜRETİLEN 15 BİN KIYAFET YOLDA


Altınyıldız Classics’in Çukurova’da 5 dönüm arazide gerçekleştirdiği kendinden renkli pamuk ekimi sonucunda ilk hasatta 2 bin 230 kilogram pamuk toplandı. Hasat sonrası kumaş üretim sürecine geçildi ve pamuklardan 780 kilogram elyaf elde edilerek 4000 kilogram ipliğe dönüştürüldü. Daha sonra örme işlemiyle ipliklerden yaklaşık 3500 kilogram kumaş çıkarıldı. Erkek modasına yön veren marka, sweatshirt, t-shirt, eşofman altı ve şort olmak üzere örme ürün gruplarında yaklaşık 15 bin adet üretim yapmayı hedefliyor.


Renkli pamuk üretimiyle bu süreçte bazı kimyasal işlemlerin saf dışı bırakılması avantaj sağlarken aynı zamanda büyük miktarda enerji tasarrufu imkanı da veriyor. Kendinden renkli pamuklar yumuşak bir dokunuşa ve hisse sahip olduğu için, yumuşatıcılarla apre gibi bir temizleme ve düzeltme işlemine gerek kalmıyor. Bu adımların atlanması sonucunda kayda değer miktarda su, enerji, elektrik, işgücü, yardımcı madde, boya ve kimyasal madde tasarrufu elde ediliyor. Kendinden renkli pamuklardan yapılan kumaşların kullanıcılara sağladığı bir diğer avantaj ise yıkama sonrasında solmaması.Comments


Top Stories

1/19
bottom of page