top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Cesur Baskıların ve Tekniklerin Üstün Tasarımcısı Roberto Cavalli Vefat Etti

Moda dünyasının ikonik figürlerinden Roberto Cavalli, 83 yaşında vefat etti. 1940 yılında Floransa'da doğan Cavalli, cesur baskıları, duyusal tasarımları ve öncü ruhuyla tanınıyordu. Kendine özgü tarzıyla moda endüstrisinde devrim yaratarak egzotik desenleri ve lüks kumaşları harmanlayarak hem ünlüleri hem de moda tutkunlarını süsleyen ikonik parçalar yarattı. İleri dönüşümü ilk kez kullanan tasarımcılardan biriydi.


Roberto Cavalli, 2013'teki defilelerinden birinde. .Savo Prelevic/Agence France-Presse — Getty Images1970'lerin başında Cavalli'nin kendi adını taşıdığı moda imparatorluğu başladı. Hızla tanınan marka, hazır giyim, aksesuar, koku ve ev dekorasyonu da dahil olmak üzere ürün yelpazesini genişletti. Yıllar boyunca marka, Clessidra SGR ve Vision Investment Co. LLC gibi farklı sahiplerin elinden geçti.


Yaratıcı Vizyon:


Cavalli, onlarca yıl boyunca markanın yaratıcı vizyonunun arkasındaki itici güçtü. 2015 yılında kreatif direktörlük görevinden ayrılsa da, mirası Peter Dundas, Fausto Puglisi ve Paul Surridge gibi yetenekli tasarımcılar tarafından yaşatıldı.


Peki markanın hikayesi nasıl başladı?


Roberto Cavalli, 15 Kasım 1940'ta Floransa'nın bir banliyösünde Giorgio ve Marcella (Rossi) Cavalli'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir maden şirketinde araştırmacıydı, annesi ise evi idare eden bir terziydi.


Hayatının ilk yılları trajedilerle doluydu: 1944'te İtalyan direniş askerlerinin saldırısına misilleme olarak Alman Ordusu, aralarında Giorgio Cavalli'nin de bulunduğu bir grup yerel erkeği yakaladı ve onları vurarak öldürdü.


Roberto, babasının ölümünün şoku nedeniyle kekemelik geliştirdi ve asi bir genç oldu. 1957'den itibaren amacına ulaşana kadar Floransa'daki bir sanat okulu olan Istituto d'Arte'ye devam etti. (Büyükbabası Giuseppe Rossi saygın bir ressamdı.)


Bay Cavalli, eğitimi sayesinde tişört ve kazaklara nasıl tasarım basılacağını öğrendi ve 1960'lar boyunca Hermès gibi müşterilere satış yaptı. 1970 yılında hafif deri ve süet üzerine baskı yapmak için bir teknik icat etti ve patentini aldı; Aynı yıl, ilk koleksiyonunu (deri gece elbiseleri ve mayolar dahil) Paris'teki her yıl düzenlenen Salon du Prêt-à-Porter'da sergilemeye karar verdi.


Bay Cavalli Vanity Fair'e "İnsanlar beğeniyor ama kimse satın almıyor" dedi. “Çünkü çok yeniydi, çok sıra dışıydı.”


Paolo Verzone/Agence VU, Redux aracılığıyla


Denim ile daha büyük bir başarı elde etti. Amerikan hapishanesinden gelen bir kargo konteyner dolusu eski kot pantolonları aldı ve onları yıkadı. Ardından, deri parçalarıyla birlikte kesip dikiş yaparak bir yama işi oluşturdu. Bu süslü, el yapımı, bohem şık kıyafetler, 1970'lerin başındaki zengin hippi estetiğiyle mükemmel bir uyum içindeydi; rock müzisyenlerinin Nudie takım elbise ve Doğu Batı Deri ceketler giydiği ve hayranlarının mavi kot pantolonlarına işlemeler yaptığı dönemle örtüşüyordu. Cavalli ileri dönüşüm (Upcycling) ürünleri koleksiyonlarında kullanmaya başladı.


Bay Cavalli'nin barok kıyafetleri, 1980'lerde Calvin Klein ve Rei Kawakubo gibi tasarımcıların minimalizme doğru bir eğilimi tetiklediği zamanlarda geride kaldı. Modanın bu döneminde kendisini biraz gözden düşmüş buldu ve on yılını modanın daha az ilgi gösterdiği bir alanda geçirdi. Sadeliğe karşı bir kin besliyor gibi görünüyordu.


2013 yılında Oxford Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada, dinleyicilere "Farklı olan modayı seviyorum; minimalizm sıkıcıdır" dedi.


Roberto Cavalli (Italian, born 1940). Ensemble, Spring/Summer 2003 Ready-to-Wear. Embroidered denim and printed silk crepe-de-chine. New York: The Museum at FIT, 2003.45.2. Gift of Roberto Cavalli. Source: The Museum at FIT


Cavalli tasarımlarında ve bakış açısında ürünleri yeniden değerlendirerek koleksiyonlar üretse de çok eleştiriliyordu. Onu, genel olarak kaba, gösterişli ve ince olmayan olarak nitelendiriyorlardı. Ancak şirketi Sürdürülebilir adımlar atmaya ve şirketi bu kapsamda yönetmeye devam ettiler.


Cavalli Markasının Arkasındaki Sürdürülebilirliğe Katkı:


Cavalli sadece ikonik bir tasarımcı değil, aynı zamanda sürdürülebilirliğe de önemli katkılarda bulunan bir isimdi. Şirketi, kapsayıcılık, eşitlik ve sosyal sürdürülebilirlik gibi temel değerleri destekliyordu. 2019 yılında, insanların uzaktan ağaç dikmesine ve ilerlemelerini takip etmesine olanak tanıyan Treedom ile iş birliği yaparak sürdürülebilirliğe olan bağlılığını pekiştirdi. Ayrıca üç mülteciyi işe alarak ve BM Mülteci Örgütü tarafından tanınarak çeşitliliği teşvik etti.


Çevresel ve sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden marka, üretim süreçlerinde ve koleksiyonlarında sürdürülebilir uygulamaları benimseyerek sektöre öncülük etti ve etmeye devam ediyor. Roberto Cavalli, 40'tan fazla ülkede 170'den fazla mağaza ve bayi ile küresel bir perakende ağına sahip.


Markanın Başarıları:


  • Roberto Cavalli, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından geliştirilen Moda Endüstrisi için Sürdürülebilirlik Kılavuzu'nda yer alan 100 markadan biri.

  • 2023 yılında, marka Cradle to Cradle Certified™ Gold sertifikasını alarak ürünlerinin tüm yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilir olduğunu kanıtlamıştır.

  • Roberto Cavalli, 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %50 oranında azaltmayı taahhüt etti.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Mart 2024 Yeşil Halı Moda Ödülleri'nde Zendaya, vintage bir Roberto Cavalli elbisesi giyerek uzun ömürlü moda kıyafetlerinin önemine vurgu yaptıRoberto Cavalli, moda dünyasını sonsuza dek değiştiren ve sürdürülebilirliğe öncülük eden bir vizyonerdi. Mirası gelecek nesil tasarımcıları ve moda tutkunlarını ilham vermeye devam edecek.Comentários


Top Stories

1/17
bottom of page