top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

CMA'nın Yeşil Yıkama Araştırması Sonrası Asos, Boohoo ve Asda'dan Dönüm Noktası Niteliğinde Değişiklikler

Londra, 27 Mart - Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Asos, Boohoo Group ve George at Asda'nın potansiyel yeşil aklama soruşturmasını duyurarak moda e-perakendecileri Asos ve Boohoo'nun, süpermarket giyim markası George at Asda ile birlikte, resmi anlaşmalar imzaladığını bildirdi. Bu anlaşmalar, sektördeki "yeşil yıkama" endişelerine yanıt olarak geldi.CMA'nın 2022'de başlattığı yeşil yıkama soruşturmasının ardından, üç moda perakendecisi olan Asos, Boohoo ve George at Asda'nın sunduğu "yeşil" iddiaların, moda ürünlerinin sürdürülebilirlik değerleri ve bunların müşterilere çevre dostu olarak pazarlanıp pazarlanmadığını araştırıyor.


Herhangi bir tüketiciyi koruma yasasını ihlal etmediği belirlenen üç moda markası, yeşil kimlik bilgilerini gösterme, tanımlama ve tanıtma şekillerini değiştirmeyi kabul etti. CMA, bu bilgilerin "açık ve belirgin" bir şekilde sunulması gerektiğini vurguladı ve müşterilerin kolayca anlayabileceği, okunması kolay ve açık bir dille ifade edilmesi gerektiğini belirtti.

Kumaşlarla ilgili ifadeler, geri dönüştürülmüş veya organik gibi spesifik ve net terimleri içermelidir. Geri dönüştürülmüş veya organik liflerin yüzdesi açıkça belirtilmelidir. CMA, belirli kriterleri karşılamayan bir ürünün "geri dönüştürülmüş" veya "organik" olarak adlandırılamayacağını vurgulamaktadır.


CMA'nın yayınladığı kılavuza göre, Asos'un 'Sorumlu Düzenleme', Boohoo'nun 'Geleceğe Hazır' serisi ve Asda'nın 'George for Good' serisi gibi çevre koleksiyonlarına hangi ürünlerin dahil edileceğine dair kriterler açıkça belirlenmelidir. Ürünlerin çevre dostu olarak pazarlanabilmesi için belirli standartları karşılaması gerekmektedir.


CMA ayrıca perakendecilerin çevresel görselleri yanıltıcı bir şekilde kullanmaması gerektiğini ve arama filtrelerinin doğru olması gerektiğini belirtmektedir.


Asos, Boohoo ve George at Asda, tüketicilere çevresel hedeflerle ilgili iddialarının "açık ve doğrulanabilir bir stratejiyle" destekleneceğine söz vermişlerdir. Bu bilgiler, hedeflerin ne olduğunu, bu hedeflere ulaşılması için beklenen tarihi ve şirketin bu hedeflere ulaşmak için izleyeceği stratejiyi içermelidir.


CMA CEO'su Sarah Cardell,

"Bu eylemin ardından, bu tanınmış işletmelerden alışveriş yapan milyonlarca kişi artık gördükleri yeşil iddialara güvenebilir. Bu aynı zamanda sektör için bir dönüm noktasıdır." dedi.

Güncellemenin bir parçası olarak, CMA'nın tüketiciyi koruma direktörü Cecilia Parker Aranha da moda perakende şirketlerini, tüm çevresel iddiaları ve uygulamaları incelemeye çağırdı. Soruşturmanın sonunda, Boohoo Group PLC'nin genel müdürü John Lyttle,

"Bu sürecin bir parçası olan diğer perakendecilerle birlikte, moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin ortak zorluklarına ortak çözümler bulmak için başkalarıyla birlikte çalışmaya kararlıyız." dedi.

Asos dairesel tasarım koleksiyonu Kredi: Asos


Asos, Boohoo ve George'un, kendilerini yeşil iddiaların kullanımıyla ilgili anlaşmaya vardıkları kurallar ve taahhütler şöyle;


Yeşil iddialar: Asda'dan Asos, Boohoo ve George, tüm yeşil iddiaların doğru olduğundan ve yanıltıcı olmadığından emin olmalıdır. Önemli bilgiler açık ve belirgin olmalı, yani sade bir dille ifade edilmeli, okunması kolay ve alışveriş yapanlar tarafından açıkça görülebilmelidir.


Kumaşlarla ilgili açıklamalar : Yeşil aralıktaki malzemelerle ilgili açıklamalar, daha fazla açıklamaya gerek kalmadan "eko", "sorumlu" veya "sürdürülebilir" gibi belirsiz terimler yerine "organik" veya "geri dönüştürülmüş" gibi spesifik ve net olmalıdır. Geri dönüştürülmüş veya organik liflerin yüzdesi açıkça gösterilmeli ve müşterilerin görmesi kolay olmalıdır. Bir ürün belirli kriterleri karşılamadığı sürece “geri dönüştürülmüş” veya “organik” olarak adlandırılamaz.


Yeşil aralıklar için kriterler: Asos'un eski "Sorumlu düzenleme", Boohoo'nun "Geleceğe Hazır" serisi ve Asda'nın "George for Good" serisindeki George gibi çevre koleksiyonlarına hangi ürünlerin dahil edileceğine karar vermek için kullanılan kriterler ve daha fazlası aralıklar – açıkça belirtilmeli ve minimum gereksinimler ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Örneğin, ürünlerin ürün yelpazesine dahil edilebilmesi için belirli bir oranda geri dönüştürülmüş elyaf içermesi gerekiyorsa, bu açıkça belirtilmelidir. Ürünler, ilgili tüm kriterleri karşılamadıkça, çevresel ürün yelpazesinin bir parçası olarak pazarlanmamalı veya etiketlenmemelidir.


Görsellerin kullanımı: Perakendeciler, yeşil yapraklar, logolar veya ikonlar gibi “doğal” görselleri, bir ürünün gerçekte olduğundan daha çevre dostu olduğunu ima edecek şekilde kullanmamalıdır.


Ürün filtreleri: Arama filtreleri doğru olmalı ve yalnızca filtre gereksinimlerini karşılayan ürünleri göstermelidir; örneğin, bir tüketici "geri dönüştürülmüş" pantolonları göstermek için bir filtre kullanıyorsa, yalnızca ağırlıklı olarak geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış pantolonlar gösterilmelidir.


Çevresel hedefler: Çevresel hedeflere ilişkin tüketicilere yöneltilen her türlü iddianın açık ve doğrulanabilir bir strateji ile desteklenmesi ve müşterilerin bu konuda daha fazla ayrıntıya ulaşabilmesi gerekmektedir. Bu tür bilgiler, hedefin neyi başarmayı amaçladığını, bu hedefe ulaşılması beklenen tarihi ve şirketin bu hedefe nasıl ulaşmaya çalışacağını içermelidir.


Akreditasyon programları : Şirketlerin akreditasyon programları ve standartları hakkında yaptığı açıklamalar yanıltıcı olmamalıdır. Örneğin, beyanlarda akreditasyonun belirli ürünlere mi yoksa firmanın daha geniş uygulamalarına mı geçerli olduğu açıkça belirtilmelidir.

Her üç firmanın da düzenli olarak CMA'ya imzaladıkları taahhütlere nasıl uyduklarına ilişkin raporlar sunması ve ayrıca iç süreçlerini iyileştirmeye yönelik adımlar atması gerekiyor.


İstatistik

  • Birleşik Krallık'ta 2022'de giyime tahmini 57,8 milyar £ harcandı

  • Geçen yıl ASOS'un küresel geliri toplam 3,5 milyar £ oldu ve dünya çapında 83,7 milyon siparişi tamamladı (kaynak: ASOS Yıllık Raporu 2023 )

  • 2022'de Asda, yalnızca Birleşik Krallık'taki moda satışlarından toplam 1,9 milyar £ gelir elde etti (kaynak: Mintel Clothing Retailing UK 2023)

  • Boohoo, 2022'de 1,9 milyar £'u aşan küresel satışlar elde etti ve dünya çapında 20 milyon aktif müşteriye sahipti (kaynak: Boohoo Annual Report & Accounts 2022 )


Bu makale ilk olarak www.bimodahayat.com tarafından yazılmıştır..

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page