top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

İspanyol Sendikası CCOO, Örgütlenme Özgürlüğü İhlali İddiasıyla Decathlon'a Dava Açtı

İspanya'nın önde gelen sendikalarından Comisiones Obreras (CCOO), çok uluslu spor perakende devi Decathlon'a karşı örgütlenme özgürlüğü hakkının ihlal edildiği iddiasıyla dava açtı. Decathlon'un yönetimiyle CCOO arasındaki gerilim 3 Nisan'da yeni bir boyut kazandı ve sendika, örgütlenme özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini savunarak mahkemeye başvurdu.


Bu gelişme, yakın zamanda Yüksek Mahkeme'nin Decathlon'a yönelik bir kararı izliyor. Mahkeme, yarı zamanlı çalışanlara yönelik ücret ayrımcılığı yapıldığına hükmederek, bu ayrımcılığın düzeltilmesi için önlem alınmasını talep etmişti. CCOO, bu kararın ardından Decathlon'a karşı yeni bir dava açtı.


CCOO'nun iddiasına göre, Decathlon'un yönetimi, çalışanların örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmekle suçlanıyor ve sendikal faaliyetlerin normal gelişimini engelleyerek, örneğin delegelerin çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek için gerekli bilgilere erişimini kısıtlayarak bu durumu pekiştiriyor. Dahası, şirketin CCOO sendika delegelerine misilleme yaptığı öne sürülüyor.


CCOO'nun açıklamasına göre, bu durum Decathlon'un sistematik bir davranışıdır ve şirket, çalışanların çoğunluğunu oluşturan CCOO'ya karşı bir girişimde bulunarak alternatif sendikalaşmayı engellemeye çalışıyor. Sendika, diyalog yoluyla çözüm aramaya çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını belirtiyor.CCOO'nun belirttiği üzere, Decathlon'un uygulamaları, işçi haklarını ihlal ederek sendikal faaliyetleri engelliyor ve İşçi Tüzüğü'nün 64. maddesinde yer alan bilgi edinme, danışma ve yeterlilik haklarını çiğniyor.


Tüm bu nedenlerle, CCOO, örgütlenme özgürlüğü hakkının ihlal edilmesi gerekçesiyle Decathlon'a karşı dava açmaya karar verdi. Sendika, şirketin çalışanların durumunu iyileştirecek önlemler almasını ve sendikal faaliyetlere saygı göstermesini talep ediyor.

CCOO'nun misilleme iddiaları da davanın temelini oluşturuyor. Sendika, Decathlon'un CCOO delegelerine ve diğer sendika üyelerine karşı olumsuz uygulamalarının son bulmasını ve çalışanların haklarının korunmasını istiyor.


Bu haber ilk olarak www.bimodahayat.com adresinde yayınlanmıştır.

ความคิดเห็น


Top Stories

1/17
bottom of page