top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Nike ve Inditex, Gartner'ın Küresel Tedarik Zinciri İlk 25'inde Yer Alarak Sürdürülebilirlik ve Büyümedeki Liderliklerini Gösteriyor

Küresel giyim devleri Nike ve Inditex, Gartner'ın 2024 Küresel Tedarik Zinciri İlk 25 sıralamasında, tedarik zinciri performansında "büyüme oranlarını daha iyi koruyan" şirketler arasında yer alarak sektördeki lider konumlarını pekiştirdi. Bu başarı, her iki firmanın da ESG ilkelerini operasyonlarına sıkı bir şekilde entegre etmesine ve zorlu bir çalışma ortamında sürdürülebilirliği ve büyümeyi önceliklendirmesine atfediliyor.


Sürdürülebilirlik ve Büyüme Birlikte Mümkün

Nike, 3,50'lik puanla 14. sırada yer alırken, Zara ve Pull & Bear gibi markaları bünyesinde barındıran İspanyol hızlı moda grubu Inditex ise 3,15'lik puanla 18. sırada yer aldı. Bu sonuç, Nike ve Inditex'in tedarik zinciri yönetiminde sürdürülebilirlik ve büyümeyi dengeleme konusunda sektördeki öncü firmalar olduğunu gösteriyor.


Gartner Tedarik Zinciri uygulamalarından Başkan Yardımcısı analist Simon Bailey, "Bu yılın İlk 25'inde yer alan tedarik zinciri kuruluşları, zorlu bir faaliyet ortamında büyüme oranlarını daha iyi korurken aynı zamanda daha sürdürülebilir operasyonlar sunmalarıyla dikkat çekti" dedi. "En iyi tedarik zincirleri artık operasyonlarına sıkı bir şekilde yerleştirilmiş ESG kriterlerine sahipken, ortalamanın üzerinde büyüme oranları, daha iyi fiziksel varlıklar getirisi (ROPA) ve daha güçlü marjlar sağlıyor."Başarıya Ulaştıran Üç Temel Trend

Nike ve Inditex'in 2024'te tedarik zinciri yönetiminde benimsediği ve başarılarını sağlayan üç temel trend şunlardır:


1. Yeteneği Çekmek ve İlgiyi Sürdürmek:


Her iki perakendeci de tedarik zinciri organizasyonlarında yüksek performans ve katılımı artırmak için en iyi yetenekleri çekmenin ve elde tutmanın kritik öneminin farkında. Gartner, bu doğrultuda,

en iyi 25 liderin "insan merkezli stratejileri daha tutarlı bir şekilde finanse ettiğini" ve iş sürtünmesini azaltmak ve bilgi yönetiminin yanı sıra öğrenme ve geliştirme sistemlerine yatırım yapmak için süreçleri yeniden tasarlamak ve otomatikleştirmek için yapay zekadan (AI) yararlandığını söyledi.

2. Yapay Zeka Odaklı İlerlemeler:


Nike ve Inditex, veri ve dijital yeteneklerde sağlam temeller üzerine inşa edilen hazır giyim liderleri olarak, üretici yapay zekanın (GenAI) potansiyelini keşfederken bu teknolojilerden yararlanmak için stratejik bir yaklaşım benimsedi. 2022'de Nike, yapay zeka, makine öğrenimi, otomasyon ve süreç iyileştirme gibi teknolojik gelişmeler yoluyla tedarik zinciri oyununu değiştirmeyi planladığını açıklamıştı. Inditex ise Ocak 2024'te yeniden giyilebilir tekstillerin ayrıştırılmasındaki zorlukların üstesinden gelmek amacıyla ayıklama teknolojilerini test etmek için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan 18 aylık bir projeyi duyurdu.


3. Kırılgan Olmayan Tedarik Zincirleri:


Nike ve Inditex, değişken, belirsiz, karmaşık ve belirsiz bir iş ortamı karşısında tedarik zinciri operasyonlarında kırılganlık önleme ilkelerini benimsedi. Bu şirketler, yalnızca aksaklıklara tepki vermek yerine, karar alma süreçlerinin, teknolojinin, ağ tasarımının ve diğer birçok strateji öğesinin nasıl tasarlandığı ve kullanıldığı üzerindeki etkiyi değiştirerek, stratejilerini kırılgan olmayan bir tedarik zincirine doğru proaktif bir şekilde geliştirdiler.


YASAL UYARI

******

Bu haber içeriği, bimodahayat tarafından yalnızca bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır, herhangi bir tavsiye niteliği taşımaz, reklam amaçlı değildir ve herhangi bir ticari ürün veya hizmeti teşvik etmez. Bu içeriğin doğruluğu veya eksiksizliği garanti edilmemektedir ve içeriğin kullanımıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Bimodahayat, bu haber içeriğini önceden haber vermeksizin değiştirebilir veya kaldırabilir ve bu haber içeriğinin tüm haklarını saklı tutar.

Bu haber içeriğinin herhangi bir kısmını kopyalamak, yeniden üretmek veya dağıtmak, bimodahayat'ın yazılı izni olmadan yasaktır.

Comments


Top Stories

1/19
bottom of page