top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Malzeme İnovasyonu Girişimi’nden Sürdürülebilir ve Etik Bir Alternatif Olarak Yeni Nesil Kürk ile ilgili Dikkat Çekici Bir Rapor

Binlerce yıldır kürk, sıcaklığı, dayanıklılığı ve estetiği nedeniyle değer verilen, imrenilen bir malzeme oldu. Ancak son yıllarda, sıcaklığı, dayanıklılığı ve estetiği nedeniyle çok fazla tercih edilen gerçek kürk kullanımı, hem hayvan hakları grupları hem de tüketiciler tarafından giderek artan incelemelerle karşı karşıya kalıyor. Hayvan kürkü yetiştiriciliğine ilişkin etik kaygılar, sürdürülebilir alternatiflere yönelik küresel bir hareketi de beraberinde getirdi. Bu değişimi ele almak için Malzeme Yenilik Girişimi (Material Innovation Initiative'in – MII ), yeni nesil kürkün yükselişini inceleyen dikkat çekici bir rapor yayınladı.


Image Credit: Inez & Vinoodh / Vogue France Supermodel Gisele Bündchen graced the cover of Vogue France in 2017 wearing synthetic fur.


Pek çoklarımız, gezegenin tüm sakinlerinin doğal ortamlarında doğal davranışlarını sergileyerek hayatlarını yaşayabilecekleri bir dünya hayal ediyoruz. Kürk üretimlerinin çok fazla doğal kaynak tüketmesi, çevreye çok sayıda tehlikeli kimyasal yayması ve trilyonlarca hayvanı doğal yaşam alanlarından, sosyal etkileşimlerinden ve doğuştan gelen davranışlarından uzaklaştırması nedeniyle mevcut sistemimiz bozuldu.


Milyonlarca Hayvanı Kurtarın!


Hayvansal ve sentetik kürklerden uzaklaşmanın en önemli nedenlerinden biri de malzemenin hayvanlar üzerindeki etkisidir. Dünya çapında her yıl fabrika çiftliklerinde yaklaşık 100 milyon hayvan yetiştirilip öldürülüyor; buna ek olarak yaklaşık 5 milyon hayvan da vahşi doğada yakalanıp kapana kısılıyor. Ayrıca sentetik kürk çevreye mikroplastikler salarak trilyonlarca vahşi hayvanın acı çekmesine, acı çekmesine ve ölümüne neden oluyor.MII raporu, yeni nesil kürkün hem hayvan kaynaklı hem de geleneksel sentetik kürke göre avantajlarını ayrıntılarıyla anlatıyor.

  • Hayvanlara Zulmün Ortadan Kaldırılması: Milyonlarca hayvan, kürk üretimi için zorlu koşullarda yetiştiriliyor. Yeni nesil kürk, suçsuz bir alternatif sunuyor.

  • Daha Az Çevresel Etki: Hayvan kürkü üretiminin önemli bir çevresel ayak izi var. Yeni nesil kürk daha sürdürülebilir bir seçenek sunuyor.

  • Performans ve Estetik: Malzeme bilimindeki ilerlemeler, yeni nesil kürkün geleneksel kürkle aynı lüks hissi ve sıcaklığı sunmasını sağlıyor.


Image Credit: Stella McCartney / Johnny Dufort Stella McCartney 2019


Etik ve Çevresel Kaygılar Değişimi Yönlendiriyor


Küresel talebi karşılamak için her yıl milyonlarca hayvan kürk çiftliklerinde zorlu koşullarda yetiştiriliyor. Hayvanlara yönelik zulüm endişelerinin ötesinde, geleneksel kürk üretimi önemli bir çevresel ayak izi taşıyor. MII raporu, sürdürülebilir alternatiflere duyulan ihtiyacı vurgulayarak bu konulara ışık tutuyor.


Değişen Tüketici Tercihleri İnovasyonu Güçlendiriyor


Rapor, kürk içermeyen politikaları benimseyen moda markalarının sayısının artmasıyla kanıtlanan, hayvan kürküne karşı artan bir toplumsal nefretin altını çiziyor. Kürk karşıtı aktivizmin 1980'lerde ivme kazanmasına rağmen, küresel kürk satışları yakın zamana kadar artış göstermişti. Bununla birlikte, hayvan refahı sorunlarına ilişkin farkındalığın artmasıyla birlikte önde gelen moda evlerinin çoğu kürk kullanmamaya yöneldi. "Kürk görünümünün" kalıcı popülaritesi, yenilikçi, zulüm içermeyen çözümlerin geliştirilmesini de geliştirdi.

MII Malzeme Yeniliği ve Tasarımı Direktörü Thomasine Dolan, "Tüketiciler hâlâ kürkün lüks hissini ve tarzını arzuluyor" ancak "Yeni nesil kürk, günümüzün etik ve çevresel değerlerine uygun bir çözüm sunuyor."


Yeni Nesil Kürk: Sürdürülebilir ve Etik Lüks


MII raporu, yeni nesil kürkün hem geleneksel hem de sentetik seçeneklere göre avantajlarını analiz ediyor. Bu gelişmiş malzemeler, kürkün lüks dokusunu ve performansını taklit ederken, hayvan yetiştiriciliğiyle ilgili etik ve çevresel maliyetleri de ortadan kaldırıyor.

Rapor aynı zamanda yeni nesil kürkün ekonomik potansiyelini de inceleyerek markalar ve perakendeciler açısından sürdürülebilirliğini ortaya koyuyor. MII, yüksek performanslı, sürdürülebilir kürk alternatifleri geliştiren BioFluff, Devo Home ve Ecopel gibi kuruluşların yeni gelişmelerini ele alıyor. Yeni nesil kürkü markalar ve perakendeciler için yalnızca etik açıdan sorumlu değil aynı zamanda ekonomik açıdan da uygun olarak konumlandırıyor.


Kürkün Geleceğini Tartışacak Web Semineri


MII, yeni nesil kürkün potansiyelini daha fazla araştırmak için 30 Nisan'da bir web seminerine ev sahipliği yapacak. Bu etkinlikte, 2024 yılında lüks kürkün tanımı, yeni nesil kürkün çevresel faydaları ve teknolojinin kürk ürünleri üzerindeki etkisi gibi konuları kapsayan, alanında önde gelen yenilikçilerle tartışmalar gerçekleştirilecek.


MII Kurucu Ortağı ve CEO'su Nicole Rawling, "Yeni nesil kürkün moda endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz" diyor. "Raporumuz ve yaklaşan web seminerimiz, farkındalığı artırmayı ve sürdürülebilir lüks kürkte yeni bir çağa ilham vermeyi amaçlıyor."


Malzeme İnovasyonu Girişimi (MII) Hakkında


Malzeme İnovasyonu Girişimi, kendisini sürdürülebilir malzeme bilimi ve tasarımını geliştirmeye adamış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. MII, çeşitli endüstrilerde çevreye duyarlı malzemelerin geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etmek için yenilikçiler, markalar ve politika yapıcılarla birlikte çalışır.Tüketiciler Kürk Hakkında Ne Düşünüyor?


Kürk konusundaki tüketici bakış açısını, satın alma davranışlarını ve yeni nesil kürkün modern insan zihninde ve gardırobunda nasıl yer aldığını inceleyen MII, genel olarak, tüketicilerin kürk kullanımına karşı büyük bir hoşnutsuzluk duyduğunu belirtiyor.


Özellikle moda için öldürülen hayvanlar arasında kürk, dünya çapında en fazla endişe uyandıran konu haline gelmiş durumda. Bu hoşnutsuzluk, Avrupa'da daha da belirgin hale geliyor. 20'den fazla Avrupa ülkesinde vatandaşlar, kürk çiftçiliğinin yasaklanması için aktif rol alıyor. MII'in gerçekleştirdiği anketlere göre, Avrupalıların neredeyse %60'ı (%57) kürk yetiştiriciliğinin Avrupa Birliği'nde tamamen yasaklanması gerektiğine inanıyor.


Birleşik Krallık, 2000 yılında kamu ahlakı gerekçesiyle kürk çiftçiliğini yasaklayan ilk ülke oldu. Bu yasağın ardından yapılan bir araştırmaya göre, İngiliz vatandaşlarının %95'i gerçek kürk giymeyeceğini belirtiyor.


Dünya çapında vatandaşların çoğunluğu kürk çiftçiliğine karşı çıkıyor:


• Avusturya: Avusturya nüfusunun %83'ü moda endüstrisi için kürk elde etmek amacıyla hayvanların tutulmasını ve öldürülmesini haksız buluyor.


• Belçika: %86'sı kürkleri için hayvan yetiştirmenin yasaklanmasını destekliyor.


• Bulgaristan: Nüfusun %75'i kürk çiftçiliğinin haklı olduğunu düşünmüyor.


• Kanada: Kanadalıların %79'u hayvanların kürkleri için öldürülmesine karşı çıkıyor.


• Hırvatistan: %73'ü kürk için hayvan yetiştirmenin Hırvatistan'da yasal olarak yasaklanması gerektiğine katılıyor


• Çek Cumhuriyeti: Çek vatandaşlarının %82'si kürk için hayvanların öldürülmesini kabul etmiyor.


• Danimarka: Danimarkalıların %55'i kürk üretimine karşıdır.


• Estonya: Estonya nüfusunun %75'i kürk için hayvanların (tilki ve vizon gibi) yetiştirilmesini ve öldürülmesini onaylamıyor.


• Finlandiya: Finlandiya nüfusunun %62'si kürk için hayvan yetiştirmenin ve öldürmenin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.


• Fransa: %51'i kürk için hayvan yetiştiriciliğinin sona ermesi gerektiğini düşünüyor.


• Almanya: Almanların %84'ü moda endüstrisi için kürk elde etmek amacıyla hayvanları tutmanın ve öldürmenin meşru olmadığını düşünüyor.


• Yunanistan: Yunan nüfusunun %80'i kürkün ticari amaçla kullanılması amacıyla hayvanların yetiştirilmesine ve öldürülmesine karşı çıkıyor.


• İrlanda: İrlanda nüfusunun %80'i hayvanların sırf kürkleri için yetiştirilmesinin ve öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.


• İsrail: %86'sı kürk için hayvanları öldürmenin ahlak dışı olduğuna inanıyor (ve neredeyse %80'i İsrail'de kürk ticaretinin yasaklanması çağrısında bulunan bir yasa tasarısını destekliyor).


• İtalya: İtalyanların %91'i hayvanların kullanıldığı kürk üretimiyle bağlantılı faaliyetlere karşı çıkıyor.


• Letonya: Letonya nüfusunun %63'ü kürk için hayvan yetiştirilmesini ve öldürülmesini desteklemiyor.


• Litvanya: Litvanya vatandaşlarının %77'si kürk için hayvan yetiştirilmesinin ve öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.


• Hollanda: %78'i kürk çiftçiliğinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.


• Norveç: %64'ü kürk üretimi için hayvanların kafeslerde yetiştirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyor.


• Polonya: %73'ü kürk için tilki, rakun köpeği ve vizon yetiştiriciliğine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor.


• Rusya: Rus nüfusunun %48'i hayvan kürkünden kürk manto yapımının kabul edilemez olduğunu kabul ediyor.


• Slovakya: Slovakya nüfusunun %70'i üremeyi düşünüyor ve hayvanların sırf kürkü için öldürülmesi kabul edilemez.


• İspanya: %76'sı kürkleri için hayvan yetiştirmenin ve öldürmenin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.


• İsveç: %76'sı kürk için kafeslerde vizon yetiştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor.


• İsviçre: İsviçrelilerin %83'ü moda endüstrisi için kürk elde etmek amacıyla hayvanları tutmanın ve öldürmenin haksız olduğunu düşünüyor.


• Amerika Birleşik Devletleri: Amerikalıların %71'i hayvanların kürkleri için öldürülmesine karşı çıkıyor.


• Birleşik Krallık: %74'ü moda endüstrisi için kürk üretiminde hayvanların kullanılmasının yanlış olduğunu düşünüyor.

Raporun detaylarına MII sitesinden ulaşabilirsiniz: https://materialinnovation.org/reports/what-makes-fur-fur-report/


Bu içerik ilk olarak bimodahayat.com sayfasında yayınlanmıştır


Comments


Top Stories

1/17
bottom of page