top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Veri Kullanımının Sürdürülebilirliği Artırma Rolü: ABD Pamuğa Güven Protokolü'nün 2023 Raporundan Değerlendirmeler

Tüketicilerin çevresel etkiler konusunda artan bilinçleri ve şeffaflık ile izlenebilirlik gereksinimlerinin önemi arttıkça, birçok moda markası ve üreticisi, hammaddelerin sürdürülebilir şekilde temini konusunda adımlar atmaktadır. Pazar araştırma şirketi SNS Insider'ın son raporuna göre, sürdürülebilir giyim pazarı 2022'de 10,22 milyar dolardan 2030'da 20,51 milyar dolara yükselecek; bu da yıllık %9,1'lik bir büyüme oranını temsil etmektedir. Trend, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde yaygın bir şekilde görülmektedir.Markalar ve perakendeciler, çevresel ayak izlerini ve ilerlemelerini kanıtlamalarını gerektiren mevzuata tabidir. 2024 mali yılından itibaren, Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD), AB'deki büyük ve halka açık tüm şirketlerin sosyal ve çevresel riskler ve fırsatlar ile faaliyetlerinin etkisi hakkında bilgi vermesini gerektirecektir. Yakın zamanda yayınlanan Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (ESRS), şirketlerin ESG performanslarını açıklama yöntemlerini birleştiren raporlama kılavuzları sunmaktadır. Şirketler, tüketici talepleri ve düzenleyici gereksinimleri karşılamak için daha fazla sürdürülebilirlik detayına erişmek için verilere ihtiyaç duymaktadır.


ABD pamuk yetiştiricileri için gönüllü bir sürdürülebilirlik programı ve ABD Pamuğu Güven Protokolü, endüstrinin çevresel ayak izini azaltmaya yönelik saha düzeyinde bir başlangıç olarak hizmet etmektedir. Protokol, arazi kullanımı, toprak karbonu, su yönetimi, toprak kaybı, sera gazı emisyonları ve enerji verimliliği gibi altı temel sürdürülebilirlik ölçüsünde sürekli iyileştirme sağlayarak ölçülebilir hedefler ve ölçümler sunar. Aynı zamanda ürün düzeyinde tedarik zinciri şeffaflığı sağlayan ilk kuruluştur.


İcra Direktörü Daren Abney,

"Markaların ve tüketicilerin, satın aldıkları pamuğun kökeni hakkında daha güçlü bir anlayışa sahip olmalarını, üreticilerin ve çevresel etkilerinin ne kadar artacağını daha iyi anlamalarını istiyoruz" diyor.

Protokol, CSRD ve ESRS'ye uymada yardımcı olabilecek çeşitli benzersiz özelliklere sahiptir. Veri teklifinin ESRS ile uyumunu izler, tanımlar ve değerlendirir. Programın sağladığı veriler ve şeffaflık, çeşitli açıklama gereksinimlerine uygun hale gelmelerine yardımcı olacak şekilde konumlandırır.


Pamuk endüstrisinin ve dolayısıyla hazır giyim ve tekstil endüstrilerinin çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olmak için Protokol, sürdürülebilirlik hedeflerinde sürekli ilerlemeye adanmıştır. 2022-23 dönemi için Protokol, 2015 temel çizgisine göre iyileşme bildiren altı ana metrikte başarı sağlamıştır. Bu iyileşmeler, yenilenebilir tarım uygulamalarının benimsenmesiyle elde edilmiştir.


  • Ulusal ortalamanın yüzde 10 üzerinde verimle toprak kaybında yüzde 79 azalma

  • Toprak karbonunda yüzde 83 artış

  • Su verimliliği yüzde 14 arttı

  • Sera gazı (Sera Gazı) emisyonları beşte birden fazla azaldı (yüzde 21)

  • Enerji kullanımında yüzde 27 azalma


Protokolün tedarik zincirindeki üyeliği büyümeye devam ediyor ve bu da marka ve perakendeci üyelerinin giderek artan miktarda sürdürülebilir pamuk tedarik edebileceği anlamına gelmektedir. Program ayrıca 2.000'den fazla tedarikçi üye ve 40'tan fazla küresel şirket ve markayla ivme kazanmaya devam etmektedir.


Meksika merkezli denim üreticisi ve tedarikçi üyesi Ropa Siete Leguas'ın başkan yardımcısı Wilson Avalos, “Tedarik zincirinde şeffaflık oluşturmak, günümüzün küresel ekonomisinde karşılaştığımız en önemli zorluklardan biri” diyor. “Güven Protokolü, sorumlu bir şekilde üretim yapmamızı sağlıyor; bu da üretici olarak itibarımız için çok önemli.”ABD Pamuğa Güven Protokolü'nün 2022-23 Yıllık Raporu hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page