top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Marks & Spencer Plastiksiz bir Yaşam için "Kendi Çantanı Getir" Uygulaması Başlattı

Müşteri deneyimlerinin memnuniyetine odaklanan marka, ‘Kendi Çantanı Getir’ (BYOB) projesi ile yılda 10 milyon adet plastik atıkları ortadan kaldırmayı hedefliyor."Kendi Çantanı Getir" projesini 251 mağazasında başlatan marka, müşterilerden kendi çantalarını getirmelerini isteyerek, mağazalarında toplanan ve paketlenen siparişler için geleneksel yöntemlerden biri olan plastik paketlemeye olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.


Online siparişlerini mağazadan teslim almak isteyen müşterilere siparişlerini taşımları için yanlarında bir çanta getirmeleri hatırlatıldı. 16 mağazada denen projenin müşteriler tarafından sahiplenilmesi sebebi ile mağaza sayısı artırılarak proje kapsamı genişletildi.


M&S, sade ve oldukça basit olan bu yaklaşımın müşteriler tarafından sahiplenilmesi ile, 7 ay boyunca BYOB projesi tercih edilerek gerçekleştirilen 39.347 sipariş sayesinde 109.000’den fazla plastik kullanımı ortadan kaldırıldı. Marka müşterilerin kendi plastik tüketimlerini azaltmalarına yardımcı olan bu projeden gurur duyduklarını belirtti.


M&S çevrimiçi müşterilerinin %60’ından fazlası, yılda 15 milyon siparişi temsil eden tıkla ve al seçeneğini tercih ediyor ve bu siparişlerin yaklaşık %25’i, müşterinin yerel mağazasından alınıyor ve paketleniyor; Bu, dört milyon pakete eşdeğer anlamına geliyor.


Önümüzdeki birkaç ay içinde, yerel toplama mağazasında toplanan ve paketlenen tüm siparişler, müşteriye plastik bir çanta olmadan sunulacak ve böylelikle girişimi daha uzun vadede tüm tıkla ve al siparişlerini kapsayacak şekilde genişletebilecekler.


M&S.com Direktörü Stephen Langford proje ile ilgili: “Tıkla ve al siparişlerini gerçekleştirmek için mağazalarımızın kullanımı artmaya devam ediyor ve bunu, tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmaya yardımcı olan bir davranış değişikliğini teşvik edecek bir kanal olarak kullanmak istiyoruz. Deneme aşamasında, toplu olarak büyük bir fark yaratabilecek basit bir eylem olarak gördükleri için müşterilerden harika geri bildirimler aldık.”

Müşterilerin siparişleri teslim edilene kadar %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış yeniden kullanılabilir bir çantada saklanıp korunuyor.


Marks & Spencer’ın ilk plastik atık girişimi değil

Marks & Spencer, Plastik Atıkları Azaltmak için ‘Kendi Çantanı Getir’ Uygulaması Başlattı

BYOB, ‘Giyim’ ve ‘Ev’ alanında 75 milyon adet plastik ambalajı ortadan kaldırmayı hedefleyen Marks & Spencer’ın attığı son adımlardan biri.

Şirketin uyguladığı diğer önemli adımlar ise şunları içeriyor:


  • Kadın giyiminde M&S, her yıl sattığı 500.000 kaşmir süveterin plastik örtülerini kaldırdı ayrıca askılarda yaptığı değişiklikle 1,5 milyon plastik parçasından tasarrufu sağladı.

  • Erkek giyiminde M&S, erkek merinos ve kaşmir atkılarından 72.640 parça plastik dış poşeti çıkardı. Ayrıca iç plastik veklipsleri daha sürdürülebilir seçeneklerle değiştirerek, yaka sabitleyici gibi plastik detayları tamamen ortadan kaldırdı.

  • İç Giyim’de ürünlerin askı yerine masa üzerinde teşhir edilmesi tercih edilerek kadın iç çamaşırlarında 5 milyon adet plastik kullanımını ortadan kaldırdı.

  • Ev Kategorisi’nde M&S, yatak takımlarından 3,2 milyon birim plastiği ve banyo paspaslarından 360.000 adet plastiği çıkarmaya başladı. Çatal-bıçak setlerindeki koruyucu plastik de hafif kağıt mendillerle değiştirilerek 259.000 birim daha plastik ortadan kaldırıldı.Comments


Top Stories

1/17
bottom of page