top of page
 • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Colin’s 2022 Sürdürülebilirlik Raporu: Sürdürülebilir Gelecekten Sorumluyuz

Türkiye’nin küresel moda markası Colin’s, Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Uzun vadeli hedeflerini içeren rapor, 2030’a kadar 35 ülkede ve 800 mağazada faaliyet göstermeyi öngörüyor. Bu büyük hedefler arasında dikkat çekici olanlarından biri, 2030'da Türkiye'deki enerji tüketimini yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçirme taahhüdü.


Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ahmet Eroğlu, şirketin mevcut durumu ve gelecek vizyonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Şu anda 24 ülkede 600'den fazla mağaza ve 5,500'den fazla çalışanlarıyla faaliyet gösterdiklerini belirten Eroğlu, 2030 hedeflerinin 35 ülkede 800 mağazaya ve 50 online satış kanalına ulaşmak olduğunu vurguladı.

Eroğlu, şu sözlerle devam etti: "Öncelikli hedefimiz, mevcut coğrafyalarda varlığımızı güçlendirmek. 35 ülkede 800 mağaza hedefimize ulaşmak için Balkanlar, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini önceliklendireceğiz."

Colin’s, sadece genişlemeye odaklanmıyor; aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yenilikçi uygulamalarda da öncü olma kararlılığını sürdürüyor. Tüketim yerine dönüşümü esas aldıklarını belirten marka, iş modelini sürdürülebilir yaklaşımlarla şekillendirdiklerini, gezegeni ve mevcut kaynakları koruyarak tüketimi azaltma vizyonunu tüm uygulamalarına entegre ettiklerinin altını çiziyor. Şirketin sürdürülebilirlik politikalarının temellerini, sürekli gelişim ve yenilik odaklı bir anlayışla Koru, Azalt, Yeniden Kullan modeli oluşturuyor.  

Rapor, COLIN'S'in sürdürülebilirlik stratejisini dört ana unsur üzerine inşa ediyor:


 • Gezegen: COLIN'S, ekolojik dengeyi korumak için az su tüketen yıkama teknikleri kullanıyor, kumaş tedariğini dünyadaki en etkili su arıtma ve geri dönüşüm tesislerine sahip fabrikalardan sağlıyor ve Waterless sistemiyle tüketilen suyun %84'ünü yeniden üretime kazandırıyor


 • İnsan: COLIN'S, çalışanlarına çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık prensipleri ile istihdam, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında sağlam bir zemin ve adil uygulamalar sunuyor. Ayrıca, çalışanlarının gelişimi ve toplumun güçlendirilmesi amacıyla insan kaynağı yönetim sistemlerini ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerini geliştiriyor. çalışanlarının ve tedarikçilerinin refahını ve gelişimini desteklemek için Güvence, Gelişim ve Güçlendirme prensiplerini benimsiyor.


 • Yaklaşım: COLIN'S, faaliyetlerinde sürdürülebilirliği temel alan sağlam bir çerçeve oluşturmak için "Koru, Azalt, Yeniden Kullan" modelini uyguluyor. Bu model, kaynakların daha etkin kullanılmasını, atıkların azaltılmasını ve geri dönüşümün teşvik edilmesini içeriyor. Sürdürülebilirlik hedeflerini ölçümlemek ve izlemek için ise Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesini kullanıyor. Bu kapsamda 17 Kalkınma Amacı’ndan 9’una yönelik olumlu katkı sağlayabilecekleri belirtiliyor.

 

 • Ürünler: COLIN'S, sürdürülebilirlik stratejisini ürünlerinin tüm aşamalarına entegre ediyor..  Ekolojik Jeans koleksiyonu gibi ürünler, su ve kimyasal kullanımını önemli ölçüde azaltırken, yüksek kalite ve trend tasarımlar sunmaya devam ediyor.


Su ve Kimyasal Yönetimi


COLIN’S Sürdürülebilirlik Raporu’nda özellikle Ekolojik Jeans Koleksiyonu ile su ve kimyasal kullanımını yüzde 84 oranında azaltarak çevre dostu bir üretim süreci sunduklarını belirtiyor. Daha az su tüketen prosesleri tercih ederek, ekoloji dostu hammadde seçimlerine öncelik veriyor, Water-less yöntemiyle üretilen kumaşları kullanarak su tasarrufu sağlıyor.


Yıkama süreçlerinde su ve kimyasal tüketimini azaltmak için daha gelişmiş teknikleri tercih ediyor. Lazer yıkama, e-flow ve ozon gibi teknikleri kullanan tedarikçilerle çalışarak su ve kimyasal tüketiminin azaltılmasına katkı sağlıyor. Özellikle denim üretim süreçlerinde lazer yıkama ve ozon yıkama tekniklerini kullanarak su tüketimini ve kimyasal ürün kullanımını önemli ölçüde azalttıklarını belirtiyor.


Enerji tüketimini düşük tutmak için ise enerji tasarruflu aydınlatma cihazları kullanıyor ve akıllı mağaza uygulamalarına geçerek düşük enerji tüketimini sağladıkları belirtiliyor.

Paydaşlarıyla Yeşil İş Stratejileri oluşturdukları belirtilen raporda, geri dönüştürülebilir atıkları ayrı topladıklarını, su tüketimi, elektrik tüketimi ve malzeme kullanımını azaltarak daha sürdürülebilir üretim yöntemlerine odaklandıklarının altını çiziyorlar.


Colin’s, koleksiyonlarında keten lifi ve liyosel gibi sürdürülebilir kumaş içeriklerini artırıyor ve üretim süreçlerinde su tasarrufu sağlayan yöntemlere ağırlık veriyor.


Lazer yıkama:


 • Daha önce elle yapılan kimyasal sprey, zımpara ve yıpratma işlemleri, herhangi bir kimyasal kullanılmadan lazer makinesi ile gerçekleştiriliyor.

 • Bu yöntem, hem su tasarrufu sağlıyor hem de kimyasal kullanımını azaltıyor.

E-flow sistemi:


 • E-Flow sistemi sayesinde, 1 adet pantolon yıkama işlemi için normal sistemlerde 70 litre su kullanılırken e-flow tekniği ile bu kullanım 0,13 litreye düşüyor. Yani 69,87 litre su tasarrufu sağlanıyor.

 • E-flow teknolojisi, atmosferden gelen havayı nano parçacıklara dönüştürüyor. Kullanılan kimyasallar bu nano kabarcıklarla ürüne uygulandığı için ürün üzerinde çok homojen bir şekilde dağılıyor. Bu yöntem, su, kimyasal ve enerji tasarrufu sağlıyor.Raporun Öne Çıkan Noktaları:


 • COLIN'S, 2020 yılından beri "Akıllı Yeşil Mağaza Projesi" ile enerji tüketimini minimuma indiriyor.

 • Şirket, 2022'de Türkiye'deki tüm mağazalarında düşük enerji tüketen LED aydınlatmalara geçişi tamamladı.

 • COLIN'S, tedarikçilerinin kullandığı kimyasalları yasaklı kimyasal listeleriyle izliyor.

 • Şirket, 2022'de Belarus'ta altıncı kez "Yılın Jean Markası" seçildi.

 • COLIN'S, 2022'de Lift Awards'da "E-mailde En Yüksek Etkileşim Oranı" kategorisinde ödül aldıYenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yatırım


Geleceğe yönelik en iddialı adımlardan biri ise enerji alanında... Colin’s, 2030'a kadar tüm mağazalarının enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor. Güneş panelleri ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak, şirket enerji tüketimindeki karbon ayak izini minimize etmeyi amaçlıyor.

Son olarak, şirketin genç yeteneklere verdiği önem de raporda vurgulanıyor. Colin’s, 2030'a kadar işe alınan yeni mezunların oranını yüzde 30'a çıkarmayı planlıyor. Bu adım, gençlerin enerjisini ve yenilikçi fikirlerini şirkete katma hedefini yansıtıyor.

Colin’s'in sürdürülebilirlik çabaları, hem şirketin geleceği hem de dünya için umut verici bir örnek teşkil ediyor. Gelecek yıllarda daha fazla markanın benzer adımlar atması, küresel sürdürülebilirlik çabalarının güçlenmesine katkı sağlayacak gibi görünüyor.

 

Colins Tarihçe


COLIN’S müşterilerine sadece hazır giyim ürünleri değil, kendilerini daha iyi hissettirecek bir deneyim sunmak için çalışıyor.


Temelleri 1983 yılında küçük bir konfeksiyon atölyesinde atılan COLIN’S, 1986 yılı itibarıyla Rusya ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere tüm dünyaya yayılan satış ve pazarlama faaliyetlerine başladı. Jean odaklı, herkesin tarzını yansıtabileceği ve gençliğin enerjisini her an hissedebileceği sürdürülebilir koleksiyonlar sunan COLIN’S; kalite anlayışı doğrultusunda rengi, kumaşı, dikişi, dayanıklılığı ve duruşuyla sürdürülebilir ürünlere yer veriyor. 24 ülkede 600’ü aşkın mağazayla dünya çapında 24 saat hizmet veren COLIN’S’in yaklaşık 5.500 çalışanı bulunuyor. Dünya’nın dört bir yanındaki COLIN’S mağazalarında 11 ayrı dil konuşuluyor. Rusya’da hazır giyim üretimi yapan ilk Türk firması olan COLIN’S yapay zekâ kullanarak planlama ve üretim performansını arttırıyor. Bu sayede jean odaklı trend koleksiyonların modadaki hızlı değişimlerini yakından takip ederek, tüketicinin her dönem kendi tarzına uyabileceği ürünlere imza atıyor ve mağazalarında bu özgür ruhunu yaşatıyor

Sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konusunda bilinçli olan COLIN’S, jean koleksiyon üretimlerinin %50’sinde az su tüketilen yıkama teknikleri kullanıyor ve kumaş tedariğini dünyadaki en etkili su arıtma geri dönüşüm tesislerine sahip fabrikalardan sağlıyor. Ayrıca Waterless sistemiyle tüketilen suyun %84’ünü yeniden üretime kazandırıyor ve eco stone teknolojisi ile kimyasal atıkların doğaya karışmasını ve kaynak suyu kirliliğini engelliyor.


BELGELER


• 2006’dan beri Turquality destek programındayız. .• ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi - 2013 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi - 2015 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi - 2018 • Tasarım Merkezi Belgesi - 2018 • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Belgesi – 2019

 


Comments


Top Stories

1/17
bottom of page