top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

Federal Mahkeme, Nike'a Karşı Açılan Yeşil Aklama Davasını Reddetti

Geçtiğimiz hafta Missouri Doğu Bölge Mahkemesi, Nike'a karşı açılan toplu davanın reddine karar vererek, spor giyim devini yeşil aklama suçlamalarından akladı.Mayıs 2023'te baş davacı Maria Guadalupe Ellis tarafından Missouri Doğu Bölge Mahkemesi'nde açılan davada, Nike'ın tüketicileri aldatmakla suçlanmıştı. Şikayette, Nike'ın Missouri Ticari Uygulamalar Yasası'nı ihlal ettiği, ürünleri yanlış tanıttığı ve sürdürülebilirlik iddialarının gerçek dışı olduğu öne sürülmüştü.


Ellis'in iddiasına göre, Nike'ın sürdürülebilirlik koleksiyonundaki ürünler gerçekte geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmamaktadır. Şikayette, Nike'ın ürünlerinin çevre dostu olmadığı ve sürdürülebilirlik iddialarını karşılamadığı belirtilmişti.


Ancak, Yargıç Matthew Schelp, Ellis'in iddialarının yeterince kanıtlanamadığına hükmetti. Schelp, Ellis'in Nike'ın ürünlerinin gerçek malzeme yapıları hakkında yeterli kanıt sunamadığını ve iddialarının detaylandırılmadığını belirtti.


Nike'a karşı açılan bu davada reddedilmesi, yeşil aklama iddialarıyla mücadele eden büyük markalar arasında dikkate değer bir olaydır. Benzer şekilde, H&M'e karşı açılan davada davacılar gönüllü olarak vazgeçmiş ve İsveçli şirketin ayrı bir yeşil aklama davasının reddedilmesiyle sonuçlanmıştı.


Nike konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, mahkemenin kararı yeşil aklama iddialarının mahkemeye taşınmasında zorluklar yaşandığını göstermektedir.


Bu makale ilk olarak bimodahayat.com'da yayınlanmıştır

Comments


Top Stories

1/17
bottom of page