top of page
  • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

G7, Moda ve Tekstil Sektöründe Çevresel Etkiyi Azaltmak İçin Harekete Geçiyor

Emisyonlar küresel ısınmaya neden oluyor ve bu on yılın neredeyse yarısında azaltılması gerekiyor


(Fotoğraf: Bertrand GUAY / AFP)


Fransa'nın ekolojik geçiş bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G7'nin moda ve tekstil sektörünün ağır çevre ve iklim etkileriyle mücadele etme kararlılığında olacağını söyledi.

Bakan Christophe Bechu, AFP'ye verdiği demeçte, İtalya'da iki günlük görüşmeler için bir araya gelen Yedi sanayileşmiş ülkeden oluşan Grubun Salı günü yapacağı açıklamada "hızlı modayla ilgili sorunla yüzleşmemiz gerektiğini" ilan edeceklerini söyledi.


Torino'daki bakanların "çok sayıda plastik kirliliğinden ve (sera gazı) emisyonundan sorumlu olan tekstil endüstrisinin kontrolsüz gelişimini" dizginlemeyi umduklarını söyledi.

"Tekstil emisyonları zaten tüm Afrika emisyonlarından daha önemli" diye ekledi.

Emisyonlar küresel ısınmaya neden oluyor ve eğer ülkeler, ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlandıran 2015 Paris Anlaşması'nı uygulamaya devam etme şansına sahiplerse, bu on yılın neredeyse yarısında azaltılması gerekiyor.


G7'de Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD yer alıyor.

Torino deklarasyonunun G7'nin tekstil emisyonları konusunda ilk kez sert bir şekilde konuştuğu Bechu'ya göre Bechu, bunun "modanın daha döngüsel hale gelmesi, daha fazla geri dönüşümün olması gerektiğinin" altını çizdiğini söyledi.


Üretici sorumluluğunun arttırılmasından tedarik zinciri şeffaflığının iyileştirilmesine kadar ülkelerin benimseyebileceği somut eylemlerin ortaya çıkarılması için kaynak verimliliği konusunda uluslararası bir G7 forumunun yönetilmesi bekleniyor.


McKinsey danışmanlık firması Aralık ayında, tekstil üretiminden kaynaklanan yıllık toplam sera gazı emisyonlarının, tüm uluslararası uçuşlar ve deniz gemilerinin toplamından daha fazla olduğunu söyledi.


Çevreciler uzun süredir sektörü, hızlı bir şekilde atılan düşük maliyetli kıyafetlerin seri üretimine yönelik israf eğilimini yavaşlatmaya veya sona erdirmeye çağırıyordu.

Hızlı moda, devasa miktarlarda su tüketiyor, tehlikeli kimyasallar üretiyor ve fakir ülkelerdeki çöplükleri tekstil atıklarıyla tıkıyor, aynı zamanda üretim, taşıma ve bertaraf sırasında sera gazı üretiyor.


Avrupa Çevre Ajansı geçen ay, Avrupa'nın, eğer iklim hedeflerini tutturmak istiyorsa, ekonomisini malzemeleri yeniden kullanmaya veya yeniden değerlendirmeye odaklanan döngüsel bir ekonomiye dönüştürme çabalarını hızlandırması gerektiği konusunda uyardı.

Yakın zamanda yapılan bir AÇA araştırması, Avrupa pazarına sunulan tekstil ürünlerinin yüzde 4 ila 9'unun, hiç kullanılmadan imha edildiğini gösterdi.


G7'nin bu taahhüdü, Mart ayında Fransa parlamentosunda yapılan ve özellikle Çinli seri üreticilerden gelen düşük maliyetli hızlı modayı alıcılar için daha az çekici hale getiren bir dizi önlemi destekleme yönünde yapılan oylamanın ardından geldi. 


G7 Hakkında:


G7, dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisini temsil eden bir grup uluslararası kuruluştur. Grup, küresel ekonomi ve finans, ticaret, kalkınma ve dış politika gibi konularda koordinasyonu ve iş birliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Üye ülkeler Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'dir.


Agence France-Presse (AFP)


Yasal Uyarı: Bu makalenin içeriği bu web sitesine harici bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından dağıtılmış veya sağlanmıştır. Bu tür harici web sitelerinden, kuruluşlardan, uygulamalardan veya medya yayıncılarından sorumlu değiliz ve bunları kontrol etmiyoruz. Metnin gövdesi "olduğu gibi" ve "mevcut olduğu şekilde" sağlanmıştır ve hiçbir şekilde değiştirilmemiştir. Ne biz ne de bağlı kuruluşlarımız bu makalede ifade edilen görüş veya görüşlerin doğruluğunu garanti etmez veya onaylamayız.

Comentários


Top Stories

1/17
bottom of page