top of page
 • Yazarın fotoğrafıBi Moda Hayat

John Lewis, Sürdürülebilir Moda Serisiyle Çevreci Kimliğini Güçlendiriyor

John Lewis, çevreci kimliğini güçlendirmek ve döngüsel ekonomiye geçişini hızlandırmak için kapsamlı bir çerçeve stratejisi geliştirdiğini ve bu çerçeveye uygun 20 parçalık bir moda ve ev ürünleri koleksiyonu sunduğunu duyurdu.

John Lewis, koleksiyonun tasarımının, müşterilerin giysileri kullanmayı bitirdiklerinde geri dönüştürmelerini kolaylaştıracak şekilde yapıldığını da belirtiyor. Birleşik Krallık'taki insanların neredeyse yarısının (yüzde 45) ayda en az bir kez kıyafet satın aldığını ve yaklaşık dörtte birinin (yüzde 23) kısa süreli kullanım için düzenli olarak kıyafet aldığını gösteren bir araştırmanın ardından döngüsellik çerçevesini ve stratejisini geliştirmek için Exeter Üniversitesi'ndeki döngüsel ekonomi uzmanlarıyla birlikte çalıştı.


John Lewis, bu sorunu ele almak için daha uzun ömürlü ve sürdürülebilir ürünler sunmayı amaçlayan yeni bir döngüsel moda ve ev koleksiyonu başlattı. Koleksiyon, daha sürdürülebilir malzeme seçimleri, daha dayanıklı tasarımlar ve kolay geri dönüştürülebilirlik sağlayarak döngüsellik ilkelerini göz önünde bulundurarak tasarlandı

Koleksiyon, gecelikler, bebek kıyafetleri, erkek kaşmir, yataklar, dolgulu yatak örtüleri, yorganlar ve yastıklar gibi çeşitli ürünler içeriyor ve John Lewis mağazalarında ve çevrimiçi olarak satışa sunuluyor.


John Lewis Ticari Direktörü Kathleen Mitchell:

"Müşterilerimiz için stil ve sürdürülebilirliği bir araya getiren ürünler sunmak için sürekli olarak yenilikler yapıyoruz. İyi görünen ve uzun süre dayanan ürünler istediklerini biliyoruz ve bu tasarımlar tam da bunu sunuyor."

"Nasıl daha verimli tasarım yapabileceğimizi ve müşterilerimizin hem bütçelerine hem de gezegene fayda sağlayacağına güvenebilecekleri ürünler yaratmayı öğrenmeye devam ediyoruz. Döngüsel çerçevemizin ve stratejimizin uygulamaya konduğunu görmek çok heyecan verici."

John Lewis'in Etik ve Sürdürülebilirlik Direktörü Marija Rompani ise: 

"Döngüsel tasarıma olan bağlılığımızın bir kanıtı olan yeni koleksiyonumuzu evde ve modada piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz. Her ürün, israfı en aza indirecek ve kullanım ömrünü en üst düzeye çıkaracak şekilde özenle tasarlandı ve müşterilere sorumlu ürünler için daha fazla seçenek sunmaya yardımcı oldu." diye belirtti.

Bu yılın Nisan ayında John Lewis, dünya çapındaki ormanların korunmasına yardımcı olmak için daha iyi ambalaj malzemeleri tedarik etmek için toplu bir sözleşme imzalamıştı.


Koleksiyonun Önemli Noktaları:


 • 20 parçalı döngüsel ekonomi koleksiyonu

 • Artan miktarda geri dönüştürülmüş içerikten üretilmiş ürünler

 • Uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış

 • Müşterilerin giysileri geri dönüştürmesini kolaylaştırıyor

 • Gecelikler, bebek kıyafetleri, erkek kaşmir, yataklar, dolgulu yatak örtüleri, yorganlar ve yastıklar gibi ürünler içeriyor

 • John Lewis mağazalarında ve çevrimiçi olarak satışa sunuluyor


John Lewis'in Sürdürülebilirlik Girişimleri:


 • Nisan 2024: Daha iyi ambalaj malzemeleri tedarik etmek için toplu sözleşme

 • 2023: Sıfır atık mağazalar pilot programı

 • 2022: Sürdürülebilir ürün yelpazesini genişletme

 • 2021: Karbon ayak izini %50 azaltma hedefi

Comments


Top Stories

1/21
bottom of page